Various

Ağustos Ayı Tahminleri

ANKET 02
Ağustos Ayı Tahminleri

İlk anket çalışması olan Temmuz ayı tahminleri için katılım oldukça düşük olmakla beraber yine de istatistiki olarak anlamlı bir sonuç çıkarmaya yakın bir seviyedeydi. Sonuçlar ise kesin olarak bilinemeyecek bir değere yaklaşmak adına başarılı olarak görülebilir. Burada asıl önemli olan; herkesin erişimine açık bir yöntem ve bilimsel metodlarla bir veri analizi yürütmek, bulguları da görsel olarak sunmaktı. Bu vesile ile katılım gösteren ve yazıyı okuyan herkese tekrar teşekkür ederim.

Bu bağlamda Ağustos ayı ve sonrası için de daha geniş bir katılım ile analiz yürütmek ve karşılaştırma ile istatistiki uygulamayı sürdürmek isterim. Fakat elimdeki projelerin yoğunluğu, veri setlerini hazırlayıp yazı hâline getirmek için ilave zamana duyulan ihtiyaçlar ve kişisel nedenlerle anket çalışmalarının sonuçlarının gecikmeli yayınlanacağını baştan belirtmeliyim.

Bu ay sayısal çıktılar yerine tahmin ve ön görü kavramları ile davranışsal finans çerçevesinde tahmin süreçleri ile ilgili bir değerlendirme yapmak istiyorum. Bu kapsamda da bağlantı ile sunulan ankete katılırsanız, hazırlanacak olan yazıya değer katmış olursunuz. 10 kısa sorudan ve seçeneklerden oluşan çalışmanın tahmini tamamlanma süresi yaklaşık iki dakikadadır. Katılımınız için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Son olarak, tahminle hedefi; analiz ile tavsiyeyi karıştıran; buradaki eğitim odaklı çalışmalardan kendi yatırım kararları için sonuçlar çıkarmaya çalışan kişiler için bir kere daha yasal uyarıları ve bu çalışmanın sonuçlarından bir yazı hazırlamak dışında herhangi bir beklentim olmadığını hatırlatmak gereği duydum. Daha detaylı açıklamalar içinse bağlantıdaki ve önceki diğer notların okunmasını öneririm.

Neden tahmin yaparız?” başlıklı yazım, aslında hepimizin hemen her konuda bilinçli ya da farkında olmadan nasıl tahmin yaptığımızı göstermek ve bir fikir oluşturmak açısından belki ilginizi çekebilir.

Ergun UNUTMAZ, 30.07.2020


Pages: 1 2

Comments Off on Ağustos Ayı Tahminleri