Agenda,  Economy

Temmuz Ayı Tahminleri

2 – BIST 100
3 – USD/TRY
4 – XAU/USD
(Hazırlık sürecindedir.)

Sonuçlar:
1 – Enflasyon Beklentileri

Öncelikle katılım gösteren herkese teşekkür ederim. Her ne kadar ben 600 kişi için bir çalışma sayfası hazırlamış olsam da 30 kişilik katılım anlamlı sonuçlar için oldukça düşük kaldı. Bu da, tahmin sürecinde daha baştan ilk yanıldığım nokta oldu diyebilirim. Herkesin kendince çekinceleri ve gerekçeleri bulunmakta ve hepsine ayrı ayrı saygı duyuyorum. Zaten TCMB’nin, Bloomberg’in, bankaların ve diğer kuruluşların tahminleri var ve yatırım kararlarında bunları kullanmanız en doğrusu.

Benim burada yapmaya çalıştığım ise portföy yönetimi sürecinde kendi gerekçelerine dayanarak tahminleri üreten tarafta olmak isteyenlerle birlikte istatiksel bir analiz yürütmektir. Bunu da her ayın son haftası tekrarlamayı planladığım için belki sonuçlara göre ileride katılım artar. Sonuçlar demişken hemen vaktinizi daha fazla almadan katılımcıların enflasyon konusundaki beklentilerine bakalım.

Kaynak: TUİK verileri ve kişisel tahminler

Yukarıdaki grafikte mavi çizgi, 2018 yılı başından son açıklanan dönem olan Mayıs ayına kadarki yıllık enflasyon değişimini göstermektedir. TUİK tarafından yayımlanan verilerle oluşturulan grafikte geçen yılın aynı ayına göre olan değişimler yer almaktadır. Kırmızı noktalar ise 3 Temmuz Cuma günü açıklanacak olan Enflasyon verileri için 28 katılımcının tahminlerini temsil etmektedir. Bunun hemen sağındaki kırmızı eğri ise (bu grafiğe göre) sağa çarpık bir enflasyon beklentisi dağılımını ifade etmektedir.

Yani katılımcıların çoğunluğu, ortalama değer olan yüzde 11,37’den daha yüksek bir enflasyon beklentisi içindedirler. Söz konusu döneme ilişkin Bloomberg’in tahmininin yüzde 11,97 iken Garanti Bankasının tahmininin yüzde 11,39 olduğunu da belirtmekte fayda var.  Veri setine ilişkin diğer istatistiki sonuçlar ise şöyledir:

Katılımcılar arasında en düşük beklenti yüzde 6,00 iken en yüksek tahmin yüzde 14,00 olarak gerçekleşmiştir. Ortanca değer 11,62 ve en fazla tekrar eden tahmin değeri yüzde 12,00’dir. Tahminlerin standart sapması ise 1,55 olarak hesaplanmıştır. Tahminler için 7 sınıf ile oluşturduğum Frekans Dağılım Tablosu aşağıdaki gibidir. 

(03 Temmuz) Cuma günü açıklanacak olan veri öncesi şeffaflık adına tahmin değerlerini ise bağlantıdaki gibi yayımlıyorum. Katılımcıların yorumlarına yer verilmeksizin bilgileri sıra no ile değiştirilerek anonim tutulmuştur.

Adil olması için ilk girişi ben yaptığımdan ilk sıradaki tahmin bana aittir. Tahminimin yüksek olmasının gerekçesi ise petrol fiyatlarının $40,00 üzerine hızlı çıkışı (maliyet yönünden) ve ekonominin Haziran ayında güçlü bir toparlanma yaşamış olması ile başta perakende sektörü olmak üzere piyasaların (talep yönünden) canlı seyretmesidir.

Son veri

Tahminler

(YoY)

Gerçekleşme

11,39

Bloomberg
Garanti BBVA
Anket ortalaması
E.U.

11,97
11,86
11,37
12,46

12,62

TUİK tarafından açıklanan resmî verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi Haziran ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,62 artış göstermiştir.

Böylece, az sayıda kişi ile ama etkin bir tahmin gerçekleştirilen dönemi geride bırakmış olduk. Frekans dağılımına bakıldığında katılımcıların çoğunun “Ben bilmiyorum, tahmin yapmıyorum” diyecek öz güvene sahip olduğunu ancak oldukça başarılı tahminlerde bulunduğunu belirtmek isterim. En yakın sonuç ise yukarıda açıkladığım gerekçelerle ve tesadüfen bana ait olduğu için de ayrıca sevindiğimi belirtmek isterim.


Katılan herkese tekrar teşekkür eder, bir sonraki ankette görüşmek üzere şimdiden başarılar dilerim.


——————————-§§§ ————————–

BAĞLANTI: Temmuz Ayı Beklenti Anketi

Hayatı olduğu gibi, tasasız yaşamak ile katı plan ve alışkanlıklar arasında sürdürmek herkesin kendi bakış açısına göre değişir; ancak zor şartlarda elde edilen kazançları ve maddi birikimleri yönetirken basiretli davranmak ve geleceğe ilişkin iyi kötü öngörülerde bulunmak gerekmektedir. Bu öngrülerin de sahip olduğumuz iş deneyimleri, bilgi birikimi ve takip ettiğimiz gelişmelerle şekillenen ve falcılık ya da şans oyunlarında yapılan tahminlerden bir farkı vardır.

Eğitilmiş tahmin“ler olarak nitelenen çalışma, aslında eldeki verileri ve sahip olduğumuz yetenekleri kullanarak tam olarak bilinemeyecek değerlere yaklaşmayı hedefleyen bir hesaplamadır. Bu nedenle bu gece bağlantıda sunacağım Temmuz Ayı Beklenti Anketine katılım sağlarsanız sevinirim. Her kullanıcı için sadece bir giriş tanımlanacak olup değişiklik yapılamayacak, mükerrer tahminler sayılmayacaktır.

Anket, Enflasyon için Haziran ayı sonu (bir önceki yılın aynı ayına göre değişim) gerçekleşmesi ile BIST 100, dolar kuru ve dolar bazında altın ons fiyatı için Temmuz sonu kapanış fiyatları tahminlerinden oluşmaktadır.

Açıklama

Bu ankette yer alan bilgiler tamamen deneysel amaçlı olup her hangi bir kurum, kuruluş ya da kişiye sunulmamakta, veri gizliliği korunmaktadır. Bununla birlikte ankete katılmakla genel kabul görmüş gizlilik haklarını kabul ettiğiniz varsayılmaktadır.

Tahminler sınırlı sayıda kullanıcı ile piyasa işlem hacminine göre önemsiz bir sermayeye karşılık gelmekte olup ay sonu kapanış değerlerine odaklandığı için piyasaları etkilememektedir. Lütfen siz de buradaki sonuçlara göre yatırım yapmayınız, danışmanınızın bilgileri ya da kendi sorumluğunuz ile hareket ediniz.

Veri girişi sadece hafta sonu (27/06/2020 00:01’den 28/06/2020 23:59’a kadar) yapılacak olup bu aralık dışındaki girişler değerlendirmeye alınmayacaktır. (Güncelleme: Hafta sonu katılım çok düşük kaldığı için ay sonuna kadar giriş açık tutulacaktır.)

Ön sonuçlar anket süresi tamamlandıktan sonra, kazananlar ise veriler kesinleşince açıklanacaktır. Tahmin yapmak istemediğiniz alana sıfır (0) değerini girerek sağlıklı sonuçlar üretilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Katılım gösterdiğiniz için teşekkür eder, yatırımlarınızda başarılar dilerim.

Ergun UNUTMAZ, 26.06.2020


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *