Book Reviews

Warren Buffett Tarzı

Robert G. HAGSTROM [1]


Benjamin Graham’ın Akıllı Yatırımcı kitabını okurken bir taraftan da Excel üzerinden tablolarıma formüller giriyor, yatırım sistemimi sağlam kriterlerle geliştiriyordum. Hagstrom’un kaleme aldığı “Warren Buffett Tarzı” kitabında ise daha çok değer yatırımı anlayışı ve uzun vadeli yatırım üzerine notlar aldım. 

Kitapta sunulan ilkelerin çoğu okurken sıradan görünse ve hâlihazırda çoğunu uygulasam da bunu bir sistem dahilinde ve uzun yıllar boyunca uygulamak öyle kolay bir iş değil ve öğrenecek daha çok şey var. O yüzden Buffett’ın kısa öz geçmişini ve benimsediği ilkelerin arka planındaki hikâyeleri okumak keyifliydi. Ayrıca bazı ilklelere sıkı sıkıya bağlı kalırken bazılarını nasıl ve neden değiştirdiğini görmek de oldukça faydalıydı. Bu değişim sürecini ileride Buffett’ın biyografisini okuyarak tamamlamayı planlıyorum.

Kitabın akışında Buffett’ın hangi şirketleri neden satın aldığı ya da kendi deyimiyle işe ortak olduğu ve Berkshire’ın portföyündeki hisselerin bazılarının hikayesi de yer alıyor. Devamında ise iş doktrinlerini adı altında yatırım kararlarının belirleyicileri ile konu ile ilgilenenlere altın öğütler sunuluyor. Aynı şirketlerle ilgili bilgiler anlatılan konuya göre dağıtılmaya çalışılmış olsa da bu tür yer yer tekrara düşen anlatımlar benim tarzıma çok uymuyor. Son bölümde ise yapılan yatırımların yönetimine ilişkin hususlar ele alınıyor. Eğer günlük al-sat stratejisi ile hem para hem vakit kaybetmekten şikayet ediyorsanız, adı değer yatırımı ile özdeşleşmiş Warren Buffett’ın tarzının sunulduğu bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Ekonomi ve finans yayınlarında geniş bir ürün grubu olan Scala Yayıncılık imzası ile çıkan kitabın dili akıcı, okuması keyifli. Finans konularına hâkim Sayın Ali Perşembe’nin çevirisi olduğu için de kitap terminoloji açısından tutarlı bir içerik taşıyor. Bazı yerlerde Türkçe karşılıkları olduğu hâlde kullanılan yabancı kelimeler, teknik hatalar ve yazım yanlışları olsa da okuma hızını ve anlaşılırlığı kesmeyen güzel bir çalışma.

Düzeltme önerilerim için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 


Son olarak kitapta bir şirketin geleceğe yönelik kazançlarının iskonto edilmesine ilişkin açıklamaları yetersiz ve yeni başlayanlar için takip etmesinde zorluklar bulduğum için formülleri ile birlikte yeniden hazırladığım iskonto tablosunu aşağıya ekledim.

Keyifli okumalar.

Ergun UNUTMAZ, 09.05.2020


 [1] Robert G. HAGSTROM, Warren Buffett Tarzı, Scala Yayıncılık, İstanbul, 2. Baskı, Temmuz 2017.3 Comments

 • Halil K.

  Cevabınız için teşekkür ederim Ergun Bey.
  Mükemmel bir değerleme olmasa da yine de değerleme excelime ekleyeceğim hiç bakmamaktan iyidir.
  Ayrıca sizin kullandığınız diğer değerleme yöntemiyle de bir örnek yaparsanız onu da görmek ve öğrenmek isterim.

  Saygılarımla

 • Halil K.

  Merhaba Ergun Bey,

  İçsel değer hesabı ile ilgili örnek verdiğiniz için teşekkür ederim. Bloğunuzu zevkle takip ediyorum.

  İçsel değeri bulmaya çalışırken 2 tane büyüme oranı var, g1 ve g2.
  g1 önümüzdeki 10 sene büyüyeceği oran, g2’de uzun dönemde büyüyeceği tahmini oran diye anlıyorum. Doğru mudur?
  Tahvil faiz oranını bulurken 10 yıllık tahvil faizine bakıyorum mesela bugün %13 civarı. Kapitalizasyon oranını hesaplarken g2 eğer tahvil faizinden büyük olursa sonuç negatif çıkıyor. Bu hesabı karıştırmıyor mu?

  Yani uzun dönemde tahvil faizinden daha fazla büyüyecek bir firma olamaz mı?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • admin

   Teşekkür ederim Halil Bey,

   örnek kapsamında yazdıklarınızın hepsi doğru.
   Şirketlerin yaşam döngüsü ve ekonominin genel şartları, geleceğe ilişkin tahmin yaparken farklı büyüme oranları kullanmamızı gerektirebiliyor. İçsel değer hesaplaması önemli bir araç olmakla birlikte yine de yüzde 100 garanti sağlamaz. Ben kendi hesaplamalarımda örnektekinden biraz daha farklı bir model kullanıyorum.

   Sorunuzun ikinci kısmına gelince, elbette ki (k-g eksi değerler ürettiğinde) negatif bir değer ile işlem anlamlı olmuyor. Zaten bu sorun, modele getirilen eleştirilerden birisi. Diğerleri de büyüme oranının ne kadar doğru seçildiği ve hesaplamaların değişkenlere karşı çok duyarlı olmasıdır. Bu yüzden farklı yöntemleri de göz önüne almakta fayda var. İçinde bulunduğumuz dönemde negatif faizler ve düşük iskonto oranları hesaplamaları bozmaya devam edecek gibi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *