Book Reviews,  Economy

Finansal Tablolar Üzerine

Bono – Tahvil – Eurobond başlıklı yazı serisini hazırlamaya başladığımda, hem bu kavramların birbirine karıştırıldığını hem de teori ve uygulama konusunda derli toplu bir kaynak olmadığını düşünmüştüm. Yazı serisini bitirdiğimde ise gerek açıklamaların, gerekse de hesaplama ve örneklerin çok faydalı olduğuna ikna olmuştum. Beğeni, katkı ve değerli görüşleriniz için de bu vesile ile sizlere de tekrar teşekkür ederim.

Photo by Kelly Sikkema

Giriş

Finansal Tablolar Üzerine bu yazı serisinin de çıkış noktası aslında benzerlikler taşıyor. Muhasebe hikâyeme birazdan geçeceğim, ancak gerek kitaplarda gerekse eğitim platformlarında inanılmaz bir kavram karmaşası gördüğüm için böylesi bir işe giriştim. Yine sizlerin; bu işi akademik olarak ya da profesyonel olarak yürüten SMMM, YMMM veya ünvandan bağımsız bu işe emek vermiş kişiler olarak görüşlerinizle de güzel bir çalışma hazırlamış oluruz diye ümit ediyorum.

Yazı serisini şu başlıklarla sürdürmek niyetindeyim:

1) Muhasebe ile Sınavım (Hikâye tadında)
2) Klasik – Güncel Muhasebe Karşılaştırması (Teknik bölüm)
3) Uygulama Örnekleri (Türkiye – ABD – Almanya)
4) Kitap Tanıtım

Buyrun başlayalım …

1 – Muhasebe ile Sınavım

Benim bu konuda bir ünvan ya da sertifikam yok, ancak finans piyasaları ile ve şirket analizleri ile geçirdiğim süre çok uzun ve okuduğum kaynak çok fazla olduğu için kendimi yeterli görüyorum. Bu konuda egolarım yoktur, hatam varsa düzeltene, doğrusunu gösterene teşekkürü de bir borç bilirim. Ancak sadece belirli bir ünvan taşıdığı için bir kişinin her dediğini kabul etmediğimi de belirtmek isterim.

Photo by StellrWeb

Bununla birlikte üniversitede okurken aynı zamanda çalışıyordum. Evet yaz tatilleri de var, ama burada kastettiğim hem okuyup hem çalışmak. 3 sene boyunca Türk Hava Yolları A.O.‘da Muhasebe Biriminde çalıştım ve şu yanda gördüğünüz hesap makinelerinin üst kuşaklarını da bilirim.

Gelelim muhasebe ile sınavıma. Şaka değil, gerçekten de hiç sevmediğim, sıkıcı bulduğu muhasebe konusunda bugünkü derinlemesine analizlerimi bir sınava borçluyum. Eğitim hayatım boyunca hep takdir belgesi alan ve yüksek notlarla geçen bir kişi olarak sadece bir kere bütünleme sınavına girdim. Hem de üniversite son sınıf son dönemde. Yani bir kere kalıp okulu direk bir sene uzatma riski ile. Muhteşem.

O zaman anladım ki sevmeyerek, istemeyerek yapılan şeyin bir kıymeti yok. Zaten o dersi geçsen bile üç güne unutuyorsun. Çünkü amaç öğrenmek değil; önündeki listeye bir tik atmaya dönüyor iş. Sonrası malum, vasıfsız, liyakata sahip olmayan diploma sahibi bazı kişiler ve anlamsız yanlış işler.

Neyse konumuza dönelim; ben İngilizce İktisat mezunuyum (Dokuz Eylül Üniversitesi, 2001), dolayısı ile muhasebeyi de Amerikan sistemi ile öğrendiğim ve o dönemlerde yurt dışı piyasalara yatırım yapmak aklımın ucundan bile geçmediğinden ne yalan söyleyeyim muhasebeyi de pek sevmemiştim. Hatta öğrenciyken İngilizce muhasebe ders kitabını da pahallı bulmuş, almamıştım; şimdi kütüphanemde olsun isterdim.

Photo by Ergun UNUTMAZ


Ama sonradan Nalan ve Orhan Hocaların kitapları ile önce Tek Düzen Muhasebe Sistemini ardından da yine Nalan Hoca’nın Nejat Hoca ile birlikte yazmış oldukları Finansal Tablolar ve Mali Analiz Tekniklerini sayfa sayfa çalıştım. Amerikan sistemi ile işin özünü anlamış olmaktan; ardından da Türkiye’deki sistem ile bunu pekiştirmekten çok fayda gördüm. Sonrası malum. Borsa ve finans için temel analiz deyince, iş iyi şirketleri seçmeye gelince iyi ki yapmışım diyorsunuz.

Tabi bu noktada, yukarıda arka planda 1.000 sayfalık, sağlam bir Excel kitabı da görüyorsunuz. Buna parantez açmazsam olmaz. Çünkü binlerce veriyi anlamlı hâle getirmek, onlarca şirketin sayısız oranlarını incelemek, grafiklere dökmek için excel bilgisi olmazsa olmaz. Graham bu imkânları görse yeminle ağlardı. Ne zorluklarla ne analizler yapmışlar, takdir etmemek mümkün değil. Dolayısı ile kitaplar ve kurslarla excel bilgimi ve tablolarımı oluşturarak iyi bir sistem kurduğumu belirtir, bu işe gönül verip yapmamış olanlara şiddetle öneririm. Tabi Microsoft üzerinde yıllarca Excel kullanıp Apple hayranlığım sonrası iOS ve Mac kullanmaya başlayınca bu açığı da bağlantıdaki kursla kapatmıştım. Bunu da öneririm.


Bugünlük burada bir ara verelim ve sonraki yazıda klasik muhasebe sisteminde öğrendiklerimle güncel uygulamada gördüğüm farkları başka bir zamana bırakalım.

Görüşmek üzere.

Ergun UNUTMAZ, 26.03.2021


2 Comments

 • Orçun Bozatlı

  Yazılarınızdaki samimiyete, saygılı ve mütevazi duruşunuza hayranım.
  Başarılarınızın devamını diliyor, yeni yazılarınızı da dört gözle bekliyorum. İyi çalışmalar.

  • Ergun UNUTMAZ

   Çok teşekkür ederim Orçun Bey,
   sizlerin de satır aralarını görüp takip ediyor olmanıza ayrıca sevindim. Sizlere de başarılar, iyi çalışmalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *