Economy

Altın Fiyatındaki Gelişmeler

Altın ons fiyatları, hesaplama yöntemi ve Türkiye’de yaygın olarak alım-satımı yapılan türleri üzerine daha önce detaylı açıklamalar yapmıştım. 2013 yılının başlarında kaleme aldığım bu yazının daha sonradan bir çok platformda da kullanıldığını gördüm. Her ne kadar yıllık tahminlerimde o kadar başarılı olamasam da aldığım geri bildirimlerden de yola çıkarak yazının konusunun oldukça isabetli olduğuna ikna oldum. Ayrıca yine Altın Fiyatlarındaki Dalgalanmalar başlıklı İngilizce yayımladığım yazımda teknik olarak değerlendirmelerde bulunmuş, yatırımlarımda da bu stratejiyi takip etmiştim. Bu nedenlerle altın fiyatları için son 5 yıllık bir geriye bakışın faydalı olacağı kanaatindeyim.

Kaynak: www.finanzen.net/rohstoffe/goldpreis

Yukarıdaki grafikte 2013 yılından bugüne altın ons fiyatları Amerikan doları bazında gösterilmektedir. Grafiğin sağ tarafında dönem başına göre getiriye de ayrıca yer verilmiştir. Buna göre Ağustos 2011’de 1.900 USD/oz ile zirve seviyesine ulaşan fiyatlar bu tarihten itibaren geri çekilerek 2015 yılının ortasında dip seviyesini 1.050 USD/oz ile yapmış olup tekrar toparlanma yaşamıştır. Şu anda ise 1.350 USD/oz seviyesindedir. 

Bloomberg: Die Welt’in yayınlamış olduğu “Altın Değerindeki Değişimler” başlıklı grafik benzer şekilde getirilerin bir önceki yıla göre değişimini göstermektedir. Zaman periyodu olarak 1997 ile 2014 aralığı seçilmiş olup 2013 yılı için birçok beklenti ve tahminin sürpriz bir şekilde boşa çıktığı grafikten net olarak anlaşılmaktadır. Fiyatlardaki inanılmaz yükselişin bir düzeltmesi beklenilen bir durum olduğu hâlde konjonktürel ve miktar olarak yüzde 28’lik düşüş oldukça serttir.

2018 yılı için beklentilere gelince Bloomberg’in bu soruyu yönelttiği 24 analistin görüşleri farklılık göstermekle birlikte  1.064 ile 1.380 aralığındadır. Ortalama değer ise 1.267 dolar ile bugünkü seviyenin altındadır. Diğer taraftan teknik analiz verileri 1.320 seviyesinin aşılarak 1.400 seviyesinin deneneceğini göstermektedir. Benim şahsi düşüncem de genel kanı ile aynı: Altının her zaman güvenli bir liman olduğu ve kriz dönemlerinde talep artışı ile fiyatının yükseldiği yönünde. Ayrıca enflasyona karşı da tercih edilebilecek bir enstrüman. Ancak unutmamak gerekir ki eğer Amerikan doları ile işlem yapmıyorsanız ilaveten kur riski de taşınmaktadır ve portföy kurarken altına spekülatif amaçtan ziyade uzun vadeli bir araç olarak yer verilmelidir. 

 

Ergun UNUTMAZ, 28.02.2018