Economy,  Various

BIST 100 Analizi – 11/2019

Benjamin Graham’ın, Akıllı Yatırımcı kitabında yer alan “Uzun vadede yatırımcılar borsa için ne kadar istekliyseler, kısa vadede haksız çıkmaları o kadar kaçınılmaz olur.” görüşünü destekleyen bir ayı geride bıraktık. Ancak yukarıdaki önermenin kullanıldığı bağlam ile Ekim ayında BIST 100’de yaşanan düşüşün arasındaki ayrımı vurgulamak gerekir: Düşüş, hisse senedi fiyatlarının, şirketlerin değerine göre aşırı yükselmesinden değil, siyasi ve jeopolitik risklerin artmasından kaynaklanmıştır.

Avrupa Birliği ile Birleşik Krallık ve ABD – Çin ticaret anlaşmalarının olumlu etkileri ile küresel piyasalarda artan risk iştahı, yabancı borsalarda alımlar getirirken Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği ‘Barış Pınarı Operasyonu’, BIST 100 Endeksinin negatif ayrışmasına sebep olmuş; bu ayrışmanın etkisi ile Türkiye özelinde TL varlıklara gelen satışlar döviz kurunun yükselmesi ve Endeksin de 93.000 seviyesine inmesi ile sonuçlanmıştır. Sevindirici gelişme ise ilerleyen günlerde Türkiye’nin önce ABD, ardından da Rusya ile anlaşmalar gerçekleştirmesi ile döviz kurunda gerileme görülmesi ve BIST 100 Endeksinin de bir miktar toparlamış olmasıdır. Bu ilişkileri Türkiye’nin CDS primlerindeki çıkış ve iniş hareketinden takip etmek de mümkündür. 

Türkiye CDS priminin seyri – Ekim ayı
Kaynak: www.paragaranti.com

Üçüncü çeyrek bilançolarının yayınlandığı Ekim ayında, incelediğim şirket bilançolarının durumu da zaten ilk paragraftaki düşüncemin diğer bir dayanağını oluşturmaktadır. Birçok şirket, performansının altında bir fiyattan işlem görmektedir ve bu şirketlerin; başta borç yapıları, faaliyet kârlılıkları ve diğer finansal oranları dikkate alındığında uzun vadeli yatırımlar için iyi olanaklar içerdiğini düşünüyorum. Diğer taraftan küresel ve bölgesel sorunlarda uzlaşı ve dar kapsamlı anlaşmalar görülse de genel bir çözüme ulaşıldığını söylemek için ben henüz erken olduğu görüşündeyim. 

Geçen ayın sonunda gerçekleştirilen MGK Toplantısı kararlarında altı çizilen hususları dikkate alarak, bu risk artışını BIST 100 10/2019 raporunda belirtmiş ve Ekim ayına ilişkin tahminimde “5” noktasının görülmesinin ardından 94.000 seviyesindeki desteğe kadar bir geri çekilme olabileceğini yazmıştım. 

BIST 100 Ekim ayı beklentisi ve gerçekleşmesi
Kaynak: www.tradingview.com

Endeks açısından üst seviyelerde oluşan fiyat boşluklarının, geçtiğimiz hafta 101.000 seviyesinden gelen satışlarla kapandığını gördük. 18 Ekim tarihinde oluşan 3.000 puanlık boşluk ise görüntü olarak biraz rahatsız edici. Teknik anlamda tüm boşlukların kapanması gerektiği gibi bir kural yok tabii ki, ancak genel tecrübelerin gösterdiği kadarı ile sabırlı davranmak ve gelişmeleri yakından takip etmek gereken bir Kasım ayı geçireceğimizi düşünüyorum. 

Kazançlı yatırımlar dilerim.


Ergun UNUTMAZ, 03.11.2019