Economy

DAX Analizi – 11/2019

DAX Endeksi  Ekim ayı değerlendirmesi ve Kasım ayı beklentileri

Hâlihazırda yükseliş trendinde olduğunu geçen ay belirttiğim DAX Endeksi, Ekim ayının başındaki ilk iki günlük sert düşüşü saymazsak, ay boyunca neredeyse her gün yükselerek, 13.000 seviyesine erişmeyi başardı. ABD ile Çin arasında sürmekte olan görüşmelerde, ABD’de yaklaşmakta olan seçimlerin ve Çin’de görülen ekonomik yavaşlamanın etkisi ile, dar kapsamlı da olsa bir anlaşmaya varılması piyasalarda oldukça etkili oldu. Buna ek olarak BREXIT cephesinde anlaşmasız ayrılık riskinin, yeni gelişmeler ışığında, 3 ay daha ertelenmesiyle yükselişin önü açılmış oldu.  

DAX Endeksi – Ekim ayı gerçekleşmesi

Benim geçen ayki beklentim, 11.200 seviyesinin tekrar görülerek bir çıkışın gerçekleşeceği yönünde idi, ancak bir anda iyiye dönen hava, özellikle de 13 Ekim tarihindeki güçlü alımlar 11.800 seviyesinde çıkışa destek verdi. Bu tarihte MACD göstergesinin de, “1” ile işaretlediğim yerde, alım işlemlerini desteklemesi nedeniyle uzun pozisyon açmak için bir karar değişikliğinin şartları oluşmuştur. İleriyi düşünürken daha önceki çıkış haraketlerinin sırasıyla 13.500 ve 13.600 zirvelerine kadar ulaştığını hatırlatmak yerinde olacaktır.

Diğer taraftan, ay sonuna doğru, alımların güç kaybetmeye başladığını belirtmekte fayda var. “2” ile işaretlediğin noktada Momentum göstergesinin zirve yaptığı bölge, Endekste yorulma ya da dinlenme işaretleri olarak yorumlanabilir. Her ne kadar şu anda göstergeler bir satış işlemini onaylamasa da satış ihtimalinin güçlendiği üst sınırlara yaklaşılmış bulunulmaktadır. Daha önceki zirvelerin geçilmesi için pozitif yeni haberlere ve daha sağlam verilere ihtiyaç vardır.

Eğer yine de daha önceki zirvelere veya daha yukarılara gidileceğini düşünüyorsanız ve jeopolitik/küresel gelişmelerin olumluya dönmüş olması risk iştahınızı arttırıyorsa, 13.000 seviyesinin geçilmiş olması ile 20,50 ve 100 günlük basit hareketli ortalamaların da bu çıkışa destek vermesi sizin yanınızda olan faktörlerdir. Ancak benim kişisel görüşüm şu aşamada temkinli olunması ve bir alım yapılacaksa da son açıklanan çeyreklik bilançolar dikkate alınarak seçici davranılması yönünde olacaktır. 

Kazançlı yatırımlar dilerim. 


Ergun UNUTMAZ, 04.11.2019