Book Reviews

Outliers

Çizginin Dışındakiler

Malcolm GLADWELL [1]  

Kişisel gelişim kategorisinde değerlendirebileceğimiz bu kitap daha baştan kapak resmi ile “Outlier”ın ne olduğu ve içerik hakkındaki mesajı net bir şekilde veriyor. 

  1. başlıca ya da ilişkili bir oluşumdan uzakta konumlanmış ya da farklı sınıflandırılmış olan şey.
  2. ortaya koyduğu değer, seçilmiş diğer örneklerden belirgin bir biçimde farklı olan istatiksel gözlem.

Ekonometri eğitimim sırasında çok daha detaylı araştırdığım (ve merak edenler için teknik olarak burada fotoğraf değerlendirilmesinde kullanımına ilişkin bir örnek verdiğim) bu kavramı yazar başarıya giden yolu esas alarak işlemiş. Tutku, yetenek ve çok çalışmanın esas olmakla beraber bir çizgi dışı olmaya neden yetmediğini; bazı insanların neden daha şanslı olduğunu araştıran yazar, bu olguyu örneklerden yola çıkarak çizgi dışı bazı kişilerin doğum tarihi ve yerleri, aileleri, kültürel ve genetik mirasları gibi çevresel faktörlerin kişinin başarısı üzerindeki etkisi ile açıklamış.  

Sadece bu açıdan düşünüldüğünde bile, bu kısa bilgi kitabı satın alıp okumaya teşvik ediyor ve kitabın neden çok satanlar listesinde yer aldığını gösteriyor. Çevresel faktörlerin başarı ile ilişkisi ve bazı insanları neden diğerlerinden çok daha yukarılara taşıdığı, özellikle de “on bin saat kuralı” ile birleştirilerek “Fırsat” adlı ilk bölümde oldukça ilgi çekici bir şekilde işlenmiş. Ancak iki bölümden oluşan kitabın ikinci bölümü için maalesef aynı övgüleri sunamayacağım. “Miras” adlı ikinci bölümdeki yazılar ise daha çok Erin Meyer’in The Culture Map adlı kitabına ait konular gibi duruyor. Hatta bir bölüm var ki, yazar kendi atalarının geçtiği zorlu yolları ve onların hayatını değiştiren şans faktörlerini aktararak konuyu tamamen dağıtıyor. İlk kısmın ünlü yüzleri ve çizgi dışı karakterleri ile neredeyse bir tutuyor.  

Yine de kişisel gelişim kitaplarının size bir kıvılcım sunabilme potansiyeli, başarı hikâyelerinin perde arkası bilgileri veya siz de benzer şeyleri fazlasıyla yaptıysanız bile neden istediğiniz yerlerde olmadığınızı açıklayabilmesi açısından okunabilir bir kitap.


Ergun UNUTMAZ, 20.12.2018


Not: Kitapta yer alan yazım hataları ve tutarsızlıklar ile bunlara ilişkin düzeltme önerilerimi ve kısa açıklamaları Ek‘te bulabilirsiniz.

[1]  Malcolm GLADWELL, (The Story of Success), Çeviri: Aytül ÖZER, MediaCat Kitapları, Birinci Baskı, Temmuz 2018, İstanbul.