Economy

Para Politikası 07 -TCMB

TCMB Aralık 2019

Amerika ve Avrupa Merkez Bankaları (FED – ECB), para politikası toplantılarında, faizlerin mevcut seviyesinde sabit tutulması yönünde karar almışlardı. Parasal genişlemenin ise enflasyon, hedef değerlere yakınsayana kadar sürdürüleceği belirtilmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) de 12 Aralık tarihinde gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantısında faiz kararını küresel iyimserliğe uygun hareket ederek açıkladı. Para Politikası Kurulu, hatta FED ve ECB’den bir adım da öteye geçerek, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan daha indirerek yüzde 14,00 seviyesinden yüzde 12,00 seviyesine çekildiğini duyurdu.


 


Alınan kararın gerekçeleri olarak ise, ekonomik faaliyetlerde görülen toparlanma eğilimi  ve rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi gösterilmektedir. Karar metninde, yatırımların zayıf seyrini sürdürmekte olduğu ve net ihracatın büyümeye katkısının gerilediği belirtilmekle birlikte, finansal koşullardaki iyileşme ile birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceğinin beklendiği vurgulanmaktadır. Küresel anlamda beklenti ise, gelişmiş ülke merkez bankalarının parasal genişlemeyi sürdüreceği yönündedir. 

Enflasyon cephesine gelince genele yayılan bir düzelme gözlendiği belirtilerek arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatlarının enflasyon görünümünü olumlu etkilediği aktarılmaktadır. Ancak yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi TÜİK verilerine göre, olumlu baz etkisinin tükenmesi ile, Kasım ayı sonunda enflasyon oranları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,56 olarak gerçekleşmiş, yön yukarıya dönmüştür. Dolayısı ile işe bir de talep yönünden bakarsak, düşük faiz oranı ile tüketimin daha da artması ile enflasyon, faiz oranının üzerine çıkabileceği gibi dolarizasyon da hızlanabilir. En doğrusu TCMB’nin de eklediği gibi “temkinli bir duruş” ile 2020 yılında riskleri yakından takip etmek olacaktır.  

Açılamanın tam metnine TCMB sitesinden ulaşabilirsiniz.


Ergun UNUTMAZ, 15.12.2019


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *