Economy

Para Politikası 06 – ECB

ECB Aralık 2019

Yılın son ayında gerçekleşen merkez bankaları, para politikası kurulu toplantıları beklentilerdeki pozitif duruşu yansıtan kararlar ile sonuçlanmıştır. 12 Aralık tarihli toplantısında FED faiz oranlarında bir değişikliğe gitmediğini duyurmuştu. ABD – Çin arasında ticaret anlaşmasının birinci aşamasına ilişkin olumlu beklentiler ve 12 Aralık tarihinde İngiltere’de yapılan seçimleri Boris Johnson’ın liderliğini yaptığı Muhafazakâr Parti’nin kazanması, belirsizlikleri önemli ölçüde azalttığı için diğer merkez bankaları da benzer şekilde iyimser bakış açısı sergilemişlerdir.

Christine Lagarde’ın, ECB Başkanı olarak gerçekleştirdiği ilk yönetim kurulu toplantısında politika faizi yüzde 0,00, mevduat kolaylığı faizi ise eksi yüzde 0,50 seviyesinde sabit tutuldu. Yönetim Konseyi, faiz oranlarını, enflasyon yıllık yüzde 2,00 seviyesinin altında kalacak şekilde tekrar güçlü bir patikaya yakınsayana kadar, mevcut seviyede ya da daha düşük düzeylerde tutacağını belirtmiştir. Zaten enflasyon dinamikleri de tutarlı bir şekilde projeksiyonlara yansımaktadır. 

Toplantıdan öne çıkan başlıklar ise şöyledir:

Sayın Lagarde, kendisinin daha önceki ECB Başkanlarından ve diğer başkanlardan farklı olduğunu vurgulamıştır. Beklenti yönetimi açısından da sözlerinin arkasında bir şeyler aranmamasını, karşılaştırma ve çapraz referans ile kıyaslanmamasını talep etmiştir. Başka bir deyişle, ‘Ben yapacaklarımı açık olarak zaten söyleyeceğim.’ mesajını vermiştir. Göreve yeni başlayan bir kişi için anlamlı olsa da uzun yıllar IMF Başkanlığı yapmış, tanınan bir kişinin bu tarz bir açıklaması ilginç.

Diğer taraftan uygulama alanında, 1 Kasım tarihinde başlatılan varlık satın alma programına ise tam olarak, yani aylık 20 milyar avro tutarında, ne kadar gerekiyorsa o sürede devam edileceği duyurulmuştur. Böylece likidite bolluğu ve buna eşlik eden para politikasının sürdürüleceği anlaşılmaktadır. 


Ergun UNUTMAZ, 15.12.2019


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *