Economy

BIST 100 Analizi – 12/2019

BIST 100 Endeksi –Kasım ayı değerlendirmesi ve Aralık ayı beklentileri

Uzun bir süredir 94.000 – 105.000 bandında sıkışan Endeks, Ekim ayında yükselişe geçmiş ve küresel piyasalardaki olumlu hava ile birlikte Kasım ayında bu direnç noktasını geçmeyi bir kere daha denemiştir. İlk denemede kuvvetli alımlarla 108.000’e kadar gidilse de bir miktar geri çekilme yaşanmış, ancak Endeks Kasım ayını 106.000 üzerinde kapatmayı başarmıştır. 


BIST 100 Endeksi
Kaynak: TradingView

Yatırım konusundaki yaklaşımım uzun vadeli bir perspektife dayandığı için hareketli ortalamaları grafikte üssel olarak, 50 ve 200 günlük alarak kullandım. Yeşil renk ile gösterdiğim kısa vadeli ortalamanın 200 günlük uzun vadeli ortalamayı Ağustos ayında alttan yukarı doğru kesmesi pozisyon açmak ve mevcut pozisyonları korumak için bir güvence oluşturmaktadır. Ekim ayında ortalamaları delen düşüş, bir tedirginlik yaratmış olup iyi haberlerin etkisi ile ortalamalara uzanan bir boşlukla Endeks tekrar bir yükselişe başlamış ve Kasım ayında da bu trend devam etmiştir. Ancak mevcut fiyat seviyesi ile hareketli ortalamalar arasındaki mesafenin de açılmış olması dikkatli olmayı gerektirmektedir. Destekler 84 ve 94 bin seviyesindeyken yukarı yöndeki hareketlerin karşılaşacağı dirençler 118 ve 135 bin seviyesindedir.

Güçlü bir direncin kırılması, ucuz kalmış Endeks ve Türkiye ekonomisindeki toparlanma işaretleri ile büyümedeki pozitif gelişmeler, alım yönlü kararlar için başlıca dayanakları oluştururken; ABD’de yaklaşan seçimler öncesi Trump’ın ticaret anlaşmasına yaklaşımı, küresel ekonomilerdeki yavaşlama ve jeopolitik riskler de geri çekilmelerin yaşanabileceğini hesaba katmayı gerektirmektedir. En azından  alımların Stop – Loss uygulaması ile olası zararlara karşı korunmasında fayda vardır. 

Kazançlı yatırımlar.


Ergun UNUTMAZ, 04.12.2019


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *