Economy

DAX Analizi – 12/2019

DAX Endeksi –Kasım ayı değerlendirmesi ve Aralık ayı beklentileri

DAX Endeksinde, ABD ile Çin arasında sürdürülen ticaret anlaşmasının 1. Aşamasın tamamlanması beklentileri ile Brexit konularındaki olumlu gelişmelerin etkisi Kasım ayında da sürmüş ve bu gelişmeler Endeksi eski zirvesine yakın noktalara kadar taşımıştır. Ancak Ekim ayındaki güçlü çıkış, hızını kaybetmiş, Endeks Kasım ayını dinlenme şeklinde yatay bir trendde geçirmiştir. PMI Endeks değerlerinin ve üçüncü çeyrek büyümesinin olumlu gelmesine rağmen kuvvetli bir alım gücü olmayan piyasa, üst kanalda 13.600’deki direnci test etmeyi dahi deneyememiştir. 


DAX Endeksi

Yukarıdaki grafikte 1 ile işaretlediğim noktada yorulma işaretleri nedeniyle MACD göstergesi sinyal çizgisini aşağı yönde kırarak satış için hazırlıklı olunacak ikinci sinyali vermiştir. İkinci diyorum, çünkü ilkini geçen ay kaleme aldığım yazıda, ”Moment göstergesinin zirve yaptığını ve satışların gelebileceğini” belirterek hâlihazırda not etmiştim. Diğer taraftan 2 ile gösterilen noktada, mavi çizgi ile gösterilen, 200 günlük üssel hareketli ortalama ile piyasada oluşan fiyatın aralığının oldukça açılmış olması satış yapılması ya da bu noktaya Stop – Loss girilmesi konusunda başka bir tereddüte yer bırakmamalıydı. 

Nitekim Hong Kong’da demokrasiyi destekleyen yasa tasarısının ABD tarafından kabülü ve ticaret anlaşmasında negatife dönen görünüm yüzünden, Aralık ayının ilk gününde tüm Kasım ayı kazançlarını sıfırlayan bir fiyat düşüşü yaşandı. Grafikte 3 ile gösterdiğim bu düşüşte, 13.330’den 12.960 seviyesine kadar gerileyen DAX Endeksi, yeşil çizgi ile işaretlediğim, 50 günlük kısa vadeli ortalamaya yaklaşarak burada tutunmayı denemektedir. 200 günlük hareketli ortalama 12.300 seviyesinde olup ilk destek noktası 11.600’dedir.

Aralık ayında da siyasi ve ekonomik gelişmelerin yakından takip edilerek pozisyonların yıl sonu öncesinde kârla kapatılmaya çalışılacağını düşünüyorum. Eski zirvelerden oluşan 13.600’deki direnç noktasının köklü bir değişiklik olmadan geçilemeyeceğini; aşağı yöndeki hareketlerin ise ortalamalara eşlik ederek destek noktasına kadar çekilebileceği yönünde bir kanaatim var. Ancak 12.500 ve 12.000 seviyelerinin de güçlü psikolojik sınırlar olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Kazançlı yatırımlar. 


Ergun UNUTMAZ, 04.12.2019


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *