Book Reviews,  Economy

Dünya Ekonomisi

Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi


Dr. Mahfi EĞİLMEZ [1]


2020 yılı için okuma listemin başına Mahfi Hocamızın ‘Tarihsel Süreç İçerisinde Dünya Ekonomisi’ kitabını yerleştirerek okumaya başlamış, ardından da ‘Değişim Sürecinde Türkiye’ kitabını okumaya karar vermiştim. Bu sırada raflarda yerini alan ‘Türkiye Ekonomisi’ adlı son kitabın ise bu ikisinin tamamlayıcısı olacağının heyecanıyla hızımı biraz arttırdım. Bu kapsamda ilk kitap üzerine düşüncelerimi kısaca belirtmek isterim.

“Ezbere dayalı bilgiler yerine düşünce özgürlüğünü odak alan bir analiz tekniğini yerleştirebilmeyi” amaçlayan bu kitap, konuları ela alış biçimiyle kendisini bu hedef doğrultusunda geliştirmek isteyenler için çok faydalı bir rehber niteliği taşıyor. Bitirdiğim her bölüm sonunda Albert Einstein’ın “Bir şeyi basitçe anlatamıyorsan, yeterince iyi anlamamışsındır.” vecizesini tekrarladım.

Basit, anlaşılır, veri ve gözleme dayalı düşünce yürütme tekniği ile neden – sonuç ilişkisi kurarak yürütülen analizler insanlık tarihi içinde ekonominin gelişimini okuyucuya adeta gümüş tepside sunuyor.

Yeri gelmişken, bu eserin, dünya tarihi içinde insanın gelişim sürecine yön veren olayları ve ekonomik düşünceler tarihini bir arada işleyen eşsiz bir çalışma olduğunu da ifade etmek isterim. Daha önce Jared Diamond’un ‘Tüfek, Mikrop ve Çelik’ kitabını okuduğumda tarihsel süreç içinde insanın katettiği aşamaların aktarılışını ve dünya düzeninin nasıl değiştiğini çok etkileyici bulmuştum. Sayın Eğilmez hem bu kitabı hem de ‘İnsanlığın Serüveni’ benzeri tarih kitaplarını birkaç cümlede özetlemeyi başarmakla kalmamış, bir de buna ekonominin gelişimini entegre etmiş.  

Bölüm sonlarında yer alan, tarihin dönüm noktaları için GSYH, Nüfus ve Kişi Başına Gelir karşılaştırmaları ile son bölümdeki ‘Geleceğe İlişkin Öngörüleri’ de son derece ilginç bulduğumu ifade etmek isterim. Son olarak kapak tasarımının da içeriğe uygun ve başarılı olduğunu düşünüyorum. Kitabın hem tarih hem ekonomi konusunda ilgisi olanlara hitap ettiğini düşünüyor, mutlaka okunması gerektiğine inanıyorum.

Keyifli okumalar.

Ergun UNUTMAZ, 10.01.2020


[1]  Dr. Mahfi EĞİLMEZ, Remzi Kitabevi A.Ş., İstanbul, 8. Basım, Ağustos 2019.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *