Arts, Music & Entertainment

Hürrem Sultan

TİYATRO 

HÜRREM SULTAN


Orhan ASENA’nın yazmış olduğu, Serhat NALBANTOĞLU’nun yönettiği oyun Ankara Devlet Tiyatrolarında gösterimdedir.

Oyun ekibi ve detaylar için: http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar-sehirler-ankara-detay-bolum_oyunekibi-hurrem-sultan3.html

 Hurrem Sultan

Genel olarak başarılı bulduğum; salt sanatsal performans dışında bu tür tarihi konuların işlenmesinin izleyiciyi okumaya ve araştırmaya yöneltmesi nedenleriyle de beğendiğim bir oyundu. Bununla birlikte aşağıdaki üç başlıkta değerlendirmem şöyledir:

1. Oyun
Tarihi kesit olarak, Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra tahta geçmesi beklenen -Mahidevran Sultan’dan olma oğlu- Şehzade Mustafa ile Sultan Süleyman arasında yaşanan duygular ile Sultan’ın iktidarına yönelik tehdit algısı sonucu Şehzade Mustafa’nın ölümü ile sonuçlanan süreç ele alınmaktadır. Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olan Şehzadelerinden Bayezid’in Mustafa konusundaki duruşu dikkat çekicidir. Oyunda Şehzade Mustafa’nın katli daha ziyade Hürrem Sultan’ın entrikalarına dayandırılmıştır. Yine, Hürrem Sultan’dan olan Şehzadelerin genetik olarak daha sağlıksız olduğu yönünde ve Osmanlı İmparatorluğu’nu yönetemeyeceğine yönelik taraf benimsenmiş olup bunun tarihi gerçekliği incelenebilir.

2. Oyuncuların performansı
Genel olarak kadronun tümü başarılı bir performans sergilemekle beraber Şehzade Mustafa’yı canlandıran Orhan ÖZYİĞİT,  Kanuni Sultan Süleyman rolünde Sinan PEKİNTON ve Hürrem rolünde Miraç ERONAT ERBİL kanımca ayrıca öne çıkmaktadır.

3. Kostüm, aksesuarlar, makyaj ve dekor
Kanuni Sultan Süleyman dönemi, Osmanlı İmparatorluğu hazinesinin en dolu olduğu ve yükselme dönemini temsil ettiği için kostümlere biraz daha fazla kaynak ayrılmasını beklerdim. Yine de kostüm tasarım konusunda Sevgi TÜRKAY’ın hakkını da vermek gerekir. Mücevher ve aksesuar kullanımında ise ışıltılı imitasyonlar yerine daha sade ancak yine ihtişamı yansıtan seçimler yapılabilirdi belki. Son not olarak da Can ATİLLA’nın müziklerinin oyuna katkısını ekleyebilirim.

İyi seyirler.

Ergun UNUTMAZ, 06/02/2013