Book Reviews

Olasılıksız

Adam Fawer [1]

olasiliksiz

Bir ekonomist ve iş dünyasında başarılı bir kariyer sahibiyken “Hayatta ne kadar vaktinizin kaldığı belli değil, o yüzden sizi en mutlu eden şeyleri yapın.” mottosu ile yazar olmayı seçen Adam Fawer ilk romanı ile ortaya iyi bir iş çıkarmıştır.   

Gerilim türündeki bu roman gerçekten de arka kapağındaki tanıtım sözcüklerine sadık kalan sayılı eserlerden birisi. Bitirmek için yarını, başkasına anlatmak için bitirmeyi bekleyemeyeceksiniz ifadesini görünce tipik satış sloganı diye küçümsediğimi, ardından da eserin sürükleyici kurgusuna ve olay akışına kapıldığımı itiraf etmeliyim.  Matematik ve felsefe alanlarından yapılan alıntıların sadeliği ve kurguya uygun tasarımının her kitleden okuyucunun ilgisini çekecek zenginlikte olduğunu düşünüyorum.

Hikayenin kahramanı David Caine, Olasılık Teorisi üzerine uzmanlaşmış bir öğretim görevlisidir. Ancak bir ders esnasında epilepsi krizi geçirmesinin ardından hayatı çekilmez bir hâl alır ve Dr. Kummar’ın geliştirmekte olduğu ilaç deneyleri için gönüllü olmayı kabul eder. Aslında poker tutkusu ve bu tutkudan kaynaklı büyük borcunu ödemek için pek seçeneği de yoktur. İlaçların etkisi ile Cane’nin olasılık hesapları geleceği görme seviyesine yaklaştığı için çeşitli olaylar zinciri de birbirini takip eder. Dr. Tversky’nin geleceği görme üzerine deneyleri zaten bu ikisini buluştururken, CIA ajanı Nava Vaner, FBI ve NSA’nın da işlere karıştığı hikayede her sayfa ayrı bir heyecan ve teorilerle dolu bir bilgi yüklemesi sunmaktadır.

Dan Brown’ın kitapları ve filmleri göz önüne alındığında Olasılıksız romanının beyaz perdede yer bulamaması kanımca bir eksiklik. Ayrıca birçok cümleyi kitaptan alıp hayat felsefenize eklemeniz de cabası olacaktır. 

Keyifli okumalar.

Ergun UNUTMAZ, 08.08.2009

[1] Adam FAWER, (Improbable) A.P.R.I.L Yayıncılık, Kırk Beşinci Baskı, 2009, Ankara (Türkçeye çeviren Şirin OKYAVUZ YENER).