Economy

Para Politikası 02

Eylül 2019 – FED

Geçen hafta Avrupa Merkez Bankasının (ECB), politika faizini %0,00 düzeyinde sabit tutarken mevduat faizini 10 baz puan indirmesi sonrasında gözler Amerika Merkez Bankasının (FED) toplantısına çevrilmişti. Her ne kadar Başkan Donald Trump değerli bir dolar istemediği için her fırsatta yüksek faiz indirimleri beklentisini dile getirse de piyasalar, tıpkı bir önceki toplantıda olduğu gibi, 25 baz puanlık (bp) daha makul bir indirim geleceği beklentisini fiyatlara yansıtmıştı. Ancak bir grup, son gelişmeler sonunda faiz indirimine gerek olmadığını savunurken bir grup da 50 baz puanlık yüksek bir indirim konusunda görüş belirttiğinden toplantı ilgi ile takip edildi. Ayrıca petrol şokunu takip eden gün FED Repo oranlarının rekor düzeylere çıkmasının faiz kararına etkisi olabileceği de gündemdeydi. 

Bu çerçevede Federal Açık Piyasa Komitesinin (FMOC) toplantısı sonrasında yayınlanan bildiride Fed fonlama faizi 25 bp indirilerek bant yüzde 1,75 – 2,00 aralığına çekildi. Böylece 2008 tarihinden beri ilk defa faizleri geçen toplantısında indiren FED ikinci bir indirim daha gerçekleştirdi. Ancak bunun parasal genişleme döngüsünün (QE) başlangıcı olmadığı da özellikle vurgulandı. 

ABD iş gücü piyasasının iş yaratmakta, enflasyonun zayıf, hane halkı tüketim harcamalarının artış eğiliminde; ancak ihracat ve sabit yatırımların zayıflamakta olduğunun altı çizilmekte. Yine ticari gerilimlerin küresel olarak büyümeyi sekteye uğrattığı, bununla birlikte güçlü bir iş piyasası eşliğinde ve %2 enflasyon hedefi ile genişlemeyi sürdürmek için FED’in gerektiğinde müdahalelerde bulunucağı kaydedildi. 

Piyasaların merakla beklediği Repo Şoku üzerine ise Jerome Powell, likidite sıkışıklığının ayrı bir konu olduğunu ve toplantıda bunun faiz kararını etkilemediğini belirtti. Diğer taraftan oy birliği ile zorunlu karşılıklara ve fazla rezervlere uygulanan faiz oranının 30 bp düşürülerek %1,80 seviyesine çekildiği raporda yer alıyor. Bunun ise para piyasalarındaki sıkışıklığı azaltması bekleniyor. Ayrıca FED, Hazine tahvili ve değerli kağıt satın alarak, dün sisteme 53,2 milyar dolar, bugün ise 75 milyar dolar likidite sağladı. 

Açılamanın tam metnine Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu sitesinden ulaşabilirsiniz.


Ergun UNUTMAZ, 19.09.2019