Various

Ekonomi Politika Strateji 06

Ocak 2020


DEĞERLENDİRME VE GÖRÜŞLER


Büyük beklentilerle başlayan 2020 yılının ilk ayında yaşanan gelişmelere geçmeden önce bir konuda duygularımı belirtmek isterim:

ABD’nin, Irak’ta, İranlı General Kasım Süleymani’yi  öldürmesi ile başlayan ve İran’ın misilleme tehditinin getirdiği savaş tedirginliğini; düşürülen Ukrayna uçağında hayatını kaybedenleri; Orta Doğu başta olmak üzere çeşitli coğrafyalarda siyasi ve ekonomik güç için insanların birbirini nasıl katlettiğini; ve dolaylı olarak Türkiye’nin de katılmış olduğu askeri operasyonlarda şehit düşen askerleri gördükçe yaşanan hayat kayıpları için üzülmemek elde değil. Tüm bunların üzerine bir de Avustralya’daki yangın; başta Elazığ olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde peş peşe yaşanan deprem gibi doğal afetler ve Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya yayılan Corona virüsünün getirdiği kitlesel ölümler eklenince insanın pek yazası da gelmiyor açıkçası. Son olarak, yukarıdaki gelişmelerle karşılaştırınca bireysel bir olay olarak görülebilir belki ama; milyonlarca insanın rol model olarak gördüğü, basketbol efsanesi Michael Jordan’dan sonra adı onunla aynı cümlelerde geçen, gençler için sayısız iyi örnekler oluşturan Kobe Bryant’ın ölümü toplumun büyük bir bölümünde üzüntü yarattı.

Ve bunların tümü, iyi beklentilerle başlayan Ocak ayında gerçekleşti. 

Ölüm gibi mutlak ve ciddi bir konuda bile taraf tutanları, farklı düşünenleri veya yaşam hakkının kutsallığını umursamayanları gerçekten anlayamıyorum. İnsan olmanın gereği olarak; din, dil, cinsiyet, ırk ve milliyet ayrımı gözetmeksizin, tüm bu acı verici olaylarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara ise baş sağlığı ve sabır diliyorum. Yaralananların ise bir an önce sağlığına kavuşmasını; bu tür olaylada benzer acıların tekrar yaşanmaması için de herkesin üzerine düşeni yapmasını temenni ediyorum.


Ekonomi Politika Strateji Raporuna dönersek; Rapor normalde aşağıdaki beş soruya cevap aramaktadır:

Gelişme

Sebep / Sonuç

Beklenti / Strateji

Geçen Ay Neler Oldu?

Neden Oldu?

Bu Ay Neler Olabilir?

.

Hangi Etkileri Meydana Getirdi?

Nasıl Bir Strateji İzlemeli?


Bir anlamda yatırım stratejimin temelini oluşturmak üzere; uzun makaleler, haberler ve röportajlarda yer alan gelişmeleri satır başlıkları şeklinde özetlemekten ibaret olan bu rapor, küresel bir perspektifle hazırlanmaktadır. Bununla birlikte kişisel yatırımlarım nedeniyle; odak noktası olarak bazen mali haberler ve yerel olaylar da öne çıkmaktadır. 

Ocak ayında piyasalarda meydana gelen gelişmeleri ve daha ziyade teknik analiz çerçevesinde yürütülen gelecek aya ilişkin tahminlerimi ise Piyasa Analizleri ve Beklentiler raporunda ve Para Politikası raporlarında bulabilirsiniz. 

Yukarıda Ocak ayında yaşanan gelişmelere kabaca zaten değindim. Bunlara bir de ABD ile Çin arasında imzalanarak yürürlüğe giren ticaret anlaşmasını, Birleşik Krallığın, AB’den ayrılması yönünde BREXIT için atılan somut adımları, Rusya’da kabinenin toptan istifası ile Putin’in gelecek planlaması yönünde meydana gelen gelişmeleri, DAVOS zirvesinde paylaşılan 2020 beklentilerini ve Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme kararını ilave edersek uzun uzun tablolar hazırlamaya gerek kalmaksızın Ocak ayına ilişkin Ekonomi Politika ve Strateji Raporunu tamamlayabiliriz.

Bununla birlikte The Economist dergisinin yılda bir kez hazırladığı özel sayısı olan “The World in …” serisinden beğendiğim başlıkları ayrı bir yazı olarak sundum. Bu bağlamda 2020 yılının tamamına ilişkin beklentiler ve stratejiler biraz daha netleşecektir. 

Ergun UNUTMAZ, 31.01.2020


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *