Book Reviews

Fi

Azra KOHEN [1]

Yunan alfabesinden alıntı sade isimler, matematik kökenli merak uyandıran kavramlar ve doğal çağrışımlar uyandıran kapak tasarımı ile hemen evinize götürmek isteyebileceğiniz ve bir o kadar da çabuk bitirebileceğiniz bir üçlemenin ilk kitabı.

Ancak beklentilerinizi yüksek tutmayın derim. Çünkü insanın kendini sorgulaması, hayatın anlamı, altın oran kavramları  ‘Çok Satanlar’   listesine girmek için cinsellik,   siyaset  ve hayatın gündelik sorunları ile harmanlayan bir roman ile karşı karşıyasınız. Toplum eleştirisi, varoluşsal psikoloji, dini öğeler ve kültür-sanat ekseninde geçen diyaloglar da dâhi yazarın monologlarını duyuyorsunuz ve bu da bir noktada sıkıcı oluyor. Diğer taraftan kitabın sürükleyicilik açısından başarılı olduğunu söyleyebilirim. Dolayısı ile beklentiniz bir felsefe kitabı derinliğinde ya da başucu eseri şeklinde değilse keyifle okuyabilirsiniz.    

Böylesi bir giriş ve özet yapmak zorunda kaldım, çünkü kitabın arkasında yer alan özet haklı öğeler içermekle birlikte bir roman için şu şekilde fazla iddialıydı:

“Fi,  deneyimin içinde kaybolmak yerine korkmadan deneyime sahip olmanın  yolculuğudur.  İçinde bolca bulunan manipülasyon, seks, aldatma ve aldanma hikâyeleri belki herkesin dikkatini çekebilir ama gerçeklerden yola çıkılarak ulaşılmak  istenen  yerde sadece  farkındalık  vardır.  Fi  güzelliğin lanetlendiği, zekânın yağmalandığı, iyinin kurban edildiği ve kasaba kurnazlığıyla yönetilen bu gezegende, içine doğduğumuz bu kutsal hayatı kutlamak için yazılmıştır. Kendi potansiyelini keşfetme cesareti gösterebilmiş gerçek kişilere, çatlama cesareti gösterebilmiş tohumlara adanmıştır.”   

Ergun UNUTMAZ, 14.03.2017

[1] Azra KOHEN, Destek Yayınları, İki yüz otuz yedinci baskı, 2017, İstanbul.