Economy

Para Politikası 09 – ECB

ECB Ocak 2020

Yılın ilk Avrupa Merkez Bankası (ECB), Yönetim Konseyi toplantısında faizlerin sabit tutulması yönünde bir karar çıktı. Böylece politika faizi yüzde sıfır, mevduat kolaylığı faizi ise yüzde eksi 0,50 seviyesinde sabit tutuldu. Yönetim Konseyi, faiz oranlarının, enflasyon yıllık yüzde 2,00 seviyesinin altında kalacak şekilde tekrar güçlü bir patikaya yakınsayana kadar, mevcut seviyede ya da daha düşük düzeylerde tutulacağını belirtmiştir. Enflasyon dinamikleri de tutarlı bir şekilde projeksiyonlara yansımaktadır.

Toplantıdan öne çıkan başlıklar ise şöyledir:

Sayın Lagarde, 2003 yılından beri yürürlükte olan para politikası stratejisinin belirlenmesinde kilit rol oynayan temel belgenin gözden geçirileceğini belirtti. 16 yıldır yürürlükte olan belge enflasyonun hedef seviyesi, ölçülmesi ve yönetimine ilişkin geniş yetkiler içeren bir belgedir. Bu nedenlede önümüzdeki dönemde finansal piyasaların içeriğini merak ettiği bir konu olacak. Hatta toplantı sonrası soru cevap bölümünde Sayın Lagarde bu yönde gelen taleplere açık bir cevap vermeyeceğini, sürecin akademisyenler ve ilgilililerle, bir yıla yakın bir sürede tamamlanacağını vurguladı. 

Ekonomik analiz kapsamında büyüme rakamlarındaki ılımlı seyrinin iyi bir işaret olduğunu ve sürmesini beklediğini söyleyen ECB Başkanı riskli alanlar olarak da ticari korumacılık, jeopolitik riskler ve gelişmekte olan piyasaların yara almaya açık olmasını işaret etti. 

Parasal analiz başlığı altında tüketim ve üretim faaliyetlerini desteklemek için gereken likiditenin sürdürüleceğini, tahvil satın alım programında bir değişiklik öngörülmediğini, aşamalı sistemin (two-tiered system) başarılı bir şekilde işlediği için devam edeceği belirtildi. 

Son olarak mali politikalar bölümünde ise Sayın Lagarde, bütçe açığı ve borç yükü kriterleri göz önüne alındığında imkânı olan ülkelerin gecikmeksizin genişleyici mali politikalara geçmesi yönünde  talepte bulundu. Sorunlu ülkelerin ise dengelerini korumaları tavsiye edildi. 

Basın açıklamasına ECB resmî internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 


Ergun UNUTMAZ, 23.01.2020


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *