Economy

Para Politikası 11 – TCMB

TCMB Şubat 2020

Daha önceden Para Politikası Kurulu yılda 8 kez toplanırken bu seneden itibaren, her ay bir toplantı planlayan düzenleme sonrası 2020 yılının ikinci toplantısı dün gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde genel beklenti, bir indirime gerek olmadığı yönünde olmakla beraber sembolik de olsa faiz indirimlerine devam edileceği yönündeydi. Para Politikası Kurulu, yaptığı basın açıklamasında, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 50 baz puan daha indirilerek yüzde 11,25 seviyesinden yüzde 10,75 seviyesine çekildiğini duyurdu. Enflasyon oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre değişim ise TUİK tarafından, Ocak ayı için yüzde 12,15 olarak açıklandı.

Alınan kararın gerekçesi ile Para Politikası Kurulu açıklamasının tam metnine TCMB sitesinden ulaşabilirsiniz. Corona virüsünün insan hayatı sorunları yanında üretim zincirlerine ve maliyetler dolayısı ile şirketlerin kâr beklentilerine yönelik olumsuz etkisi büyürken, jeopolitik risklerin arttığı bir ortamda gerçekleştirilen bu faiz indirimi eğer geleceğe dönük enflasyon beklentilerinde ciddi bir düşüş eğilimi gerçekleşmeyecekse finansal kırılganlıklara yol açabilir.

Söz konusu karara ilişkin ekonomik gelişmelerin arka planı için Sayın Alaattin Aktaş’ın Dünya Gazetesindeki yorumu ve negatif reel faiz ve faiz indirimi sınırları konusunda da Sayın Prof. Dr. Emre Alkın’ın yazıları ilginizi çekebilir.


Ergun UNUTMAZ, 20.02.2020


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *