Economy

Para Politikası 13

FED Haziran 2020


Finansal piyasalardaki sert düşüşler Mart ayının sonlarına doğru dip noktası oluşturmuş, Nisan ayının bitimine yakın da Covid-19’un etkileri azaldığı için ekonomiler tedrici olarak açılma eğilimine girmişti. Büyük merkez bankalarının genişleyici para politikaları ve sundukları geniş likidite imkânları sonrasında finansal piyasalar kayıpların çoğunu telafi etmişti. Dolayısı ile bugünkü toplantıdan bir faiz indirimi ya da negatif faiz politikası beklenmiyordu. Jerome Powell zaten negatif faizler konusunda şu an için olumsuz tavrını belirmişti. Ancak ileriye dönük beklentiler açısından düşünceler önem taşımaktaydı.

Grafik 1: FED Politika Faizi ve Enflasyon

Grafik 1’de, FED’in politika faizleri ve enflasyon ilişkisi gösterilmektedir. 10 Haziran tarihindeki FMOC toplantısında politika faizinin yüzde 0,00 – 0,25 bant aralığı değerlerinde sabit tutulması kararı çıkmıştır. Bir önceki yılın aynı dönemine göre enflasyon oranı ise yüzde 0,12 ile hedef seviyesi olan yüzde 2,00’nin oldukça altındadır. Enflasyon cephesindeki düşüşün nedenleri; durma noktasına gelen üretim ve tüketici talebi yanında işsizlik oranındaki ciddi artış ile rekor seviyelere gerileyen petrol fiyatlarıdır.

Grafik 2: FED Bilanço Büyüklüğü ve Politika Faizi

Grafik 2’de FED bilanço büyüklüğünün 7 trilyon doları geçmesi ve faizlerin sıfır seviyesine gelmesi ile makasın ne kadar açıldığı dikkat çekicidir. Önümüzdeki dönemde bilanço büyüklüğünün 8 trilyon dolara gelmesi beklenmektedir. Burada miktarın büyüklüğü yanında artış hızı da dikkat çekmektedir. Grafik 3’de ise geleceğe yönelik nokta çizelgesi yer almakta olup katılımcıların 2022 sonuna dek neredeyse oy birliği ile faiz artışı beklenmemesi ilginç gelişmelere yol açacak gibi görünmektedir. Politika faizi için uzun vadeli hedef yüzde 2,00 – 3,00 aralığında oluşmuştur.

Grafik 3: Politika faiz oranı için nokta çizelgesi

Son olarak not etmekte fayda olan bir konu ise Getiri Eğrisi Kontrolüdür. Parasal genişlemede kendisini alım miktarı ile sınırlayan FED bunun yerine uzun vadeli tahvillerin faizini sabit tutacağını taahhüt edebilir. İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’de uygulanan ve hâlihazırda Japonya’da da denenen bu yöntem tamamen merkez bankalarının kredibilitesi ve piyasaların tepkisi ile şekillenmektedir. Böylece belirli bir tutar alım yerine belirli bir faiz oranından sınırsız alım ile piyasadaki tedirginliker önlenebilir. Powell, toplantıda, getiri eğrisi üzerinden faiz oranı hedeflemesini de değerlendirdiklerini, ancak buna ilerleyen dönemde ekonominin gidişine göre karar vereceklerini belirtmiştir.


Açıklamanın tam metnine Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu sitesinden ulaşabilirsiniz.

ECB Haziran 2020

04 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda altı temel noktada kararlar alınmış olup bunların en dikkat çekici olan bütünsel salgına karşı ekonomik destek sunmayı hedefleyen satın alma programında yapılan genişlemedir. Toplantıda politika faizi yüzde sıfır, mevduat kolaylığı faizi ise yüzde eksi 0,50 seviyesinde sabit tutulmuş olup güncel veriler grafiğe işlenmiştir. Diğer kararlar ve toplantı özeti için bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Basın açıklamasına ise ECB’nin resmî internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

TCMB Haziran 2020

21 Mayıs 2020 tarihli Para Politikası Kurulu Toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 50 baz puan indirilerek yüzde 8,75 seviyesinden yüzde 8,25 seviyesine çekilmiştir. Aşağıdaki tabloda sarı sütunlar TUIK tarafından açıklanan, bir önceki yılın aynı ayına göre enflasyon değişimini gösterirken mavi çizgi politika faizini göstermektedir. Mayıs ayına ilişkin enflasyon verisi bu kapsamda yüzde 11,39 ile gerek yıl sonu hedef enflasyonun gerekse de politika faizinin üzerindedir.

Basın açıklamasına ise TCMB‘nin resmî internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


Ergun UNUTMAZ, 11.06.2020


2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *