Economy

Portföy Durumu – 2020/q2

Peter Drucker’ın çok yalın ama etkili bir sözü vardır: “Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz.” (You can’t manage what you can’t measure.) Bu sözü, hayatın her alanına genelleyemeyiz; ama finans gibi performansın net bir şekilde takip edilmesi gerektiği bir konuda başarımızı değerlendirmek, eksik olan yönlerimizi geliştirmek ve iyi olduğumuz noktaları korumak için Drucker’ın önerisine kulak vermeliyiz.

Photo by: Isaac Smith

Herkesin referansları ve başarı ölçüm aralığı farklı olabilir, bu işin kesin bir doğrusu da yok. Önemli olan, günün sonunda sahip olduğunuz kaynakları ne kadar etkin yönettiğimizdir. Başarımızın bir iki kerelik tesadüfi kazançlara bağlı olmayıp sürdürülebilir bir şekilde artış izlemesi ise iyi bir sisteme sahip olduğumuzun göstergesi olabilir. Buna ek olarak, performansın alternatif yatırım araçlarının getirisi ile kıyaslanmasında da fayda vardır. Ancak unutulmaması gereken, bu değerlendirmeleri başkaları ile yarışmak için değil; kendimizi kandırmadan, gelişim hedefleri gözetilerek yapılmasıdır.

Bu nedenlerle kapsamlı bir şekilde yaptığım performans değerlendirmesinden sınırlı bir kesiti, şeffaflık amacıyla paylaşmak istedim. Haklı çıkmak ya da ben demiştim gibi bir iddiam olmadığı gibi piyasaların bilinemez olduğunu da her fırsatta vurguluyorum. Yapmaya çalıştığım ise olası senaryolara göre kendimce hazırlıklı olmaktır. Bu kapsamda Mart ayında dip noktalardan alıp Haziran ayına girerken iyi yerlerden yaptığım satışları şans değil, bir planın başarılı parçası olarak görüyorum. Ama bu dip-tepe döngüsünün bilinemeyeceği gerçeğini değiştirmiyor. Kaldı ki ben alımlara kademeli olarak önceden başladığım ve dip olarak gerçekleşen yerin altı için de kaynak ayırdığımdan durumu buna göre değerlendirmek daha yerinde bir tespit olacaktır.

Bu açıklamaların ardından portföy durumuma geçersek, 2020 yılının ikinci çeyreği sonunda piyasalar ve ürünler bazında kişisel portföyümün yapısı makro düzeyde aşağıdaki gibi sonuçlanmıştır. Sermaye piyasalarına ayrılan kaynak yüzde 43 ile en büyük payı oluştururken bunu yüzde 35 ile para piyasası araçları izlemektedir. Emtia ve Türev piyasalara ise yüzde 11’lik eşit bir tahsis yapılmıştır. Ürünler bazında dağılımda ise Hisse senetleri, nakit, yabancı para ve altın varlıkları büyüklüğe göre sıralanmaktadır. Türev ürünler grubu ise çeşitli araçların farklı oranlarda bir kombinasyonunu içermektedir.

2020q2 – Piyasalar ve Ürünler bazında portföy dağılımı
(Değerler 30 Haziran 2020 kapanışlar itibarıyladır.)


Aylık strateji ve değerlendirme yazılarımda yer aldığı gibi zaten Haziran başında pozisyonlarımın bazılarını gerekçelerimi belirterek azaltma yolunu seçmiştim. Bunların başında hava yolları hisseleri ile teknoloji ağırlıklı şirketler geliyordu. Sattığım hisseleri ve diğer beğendiğim şirketlerin hisselerini belki daha düşük belki de daha yüksek bir fiyattan, ama risklerin beklentilerimi karşıladığı bir ortamda tekrar satın almayı planlıyorum.

Yukarıda değindiğim dalgasal hareketler sayesinde, iki aylık sürede, avro bazında yüzde 67 gibi sıra dışı kazançlar yanında ikinci çeyrekte iki önemli sebepten, beklenmedik zararlar da yazmak zorunda kaldım. Bunlardan ilki, yine üzerine ayrı bir yazı hazırladığım, petrol fiyatları ve Contango durumu; diğeri ise bilançosuna güvendiğim, söylentileri haber olarak paylaştığım, ancak işin iflas noktasına geleceğine ihtimal vermediğim Wirecard şirketinde yaşananlar olmuştur. 

İşte tam da bu nedenlerle çeşitli kaynakları okuyup değerlendirdiğimi, ancak kimsenin sözüyle, yazısıyla işlem yapılmaması gerektiğini her fırsatta belirtiyorum. Kendi sorumluluğumda yatırımlarda bulunuyor, herkesin de kâr ve zararı kendisine ait olacak şekilde basiretli hareket etmesini öneriyorum. Başta petrol sözleşmeleri olmak üzere ben bu çeyrekteki hatalarımdan dersler çıkardım ve notlarımı aldım. Aşağıda ise ikinci çeyrek itibarıyla portföyümde yer alan hisse senetlerine ise yorumsuz olarak yer verdim.

Hisse Senetleri – Almanya, ABD, Hırvatistan
Hisse Senetleri ve Sektörel Dağılım – Türkiye


Önümüzdeki çeyrek için planım ise; uygun koşulların devamı hâlinde hisse senetlerinin ağırlığını arttırmak yönündedir. Yukarıdaki listeden çıkacaklar olabileceği gibi yeni eklenecekler de olabilir. O yüzden lütfen geçmiş tarihli bu listeye göre karar vermeyiniz. Bununla birlikte yaklaşık iki aydır izlemekte olduğum yeni ürün grubu, (Eurobond olarak da bilinen) Avrupa tahvilleridir. İlginin giderek arttığını gördüğüm bu alanda ve ürünlerle ilgili olarak alım yaptığımda bir yazı ile tecrübelerimi paylaşmayı da düşünüyorum. Değerli metallerden altın ve gümüş de yakından takip edeceğim araçlar arasında olacaktır.

Yanlış anlaşılmalara neden olmamak için herhangi bir platformda başta hisse senetleri olmak üzere herhangi bir yatırım aracı için hedef fiyat ya da alım-satım tavsiyeleri vermediğimi; yukarıdaki bilgilerin de tamamen benim kendi risk-getiri profilim çerçevesinde aldığım kişisel kararlara dayandığını vurgulamak isterim. 

Herkese kazançlı yatırımlar dilerim.


Ergun UNUTMAZ, 12.07.2020


YASAL UYARI : Bu blogda, internet sitemde ve yazılarımda yer alan bilgiler kişisel bir özet ve bilgi seti oluşturmak; portföy yönetimi kapsamında ve finansal okuryazarlık alanında katkı sağlamak amacıyla hazırlanmış olup hiçbir şekilde para ve sermaye piyasalarında alım satım işlemleri gerçekleştirenler için bir yatırım tavsiyesi veya danışmanlık hizmeti teşkil etmemektedir.

Yukarıda sahip olduğumu belirttiğim hisse senetleri ve finansal varlıklar piyasa bağlamında çok düşük miktarlara karşılık gelmekte olup kişisel görüşlerim piyasada oluşan fiyatlara etkisi olmayacak derecede önemsizdir. Ayrıca herhangi bir kurum, kuruluş ya da kişi ile maddi-manevi ilişkim ya da çıkarım bulunmamaktadır. Yatırım kararlarınızı, riski ve sorumluluğu kendinize ait olacak şekilde almanız gerektiğini ya da finansal danışmanınıza başvurmanızın hukuki bir zorunluluk olduğunu hatırlatmak isterim. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *