Stock Analysis

Şirket Analiz: VISA (V)

Visa Inc. Şirketi Hakkında Notlarım


Şirket Hakkında Bilgi

Visa Inc. (V) şirketi, sahip olduğu teknoloji ve inovasyon sayesinde; tüketiciler, işletmeler, bankalar ve hükümetler için dijital ödemelerin gerçekleştirilmesini sağlayan dev bir şirkettir.

Herkes için her yerde ödemelerin yerine getirilmesinde en iyi hizmeti sunma anlayışı üzerine bir iş modeli geliştiren Visa şirketi, bu yönde başarılı olabilmek için kendisine önemli hedefler koymuştur. Bunların başında da müşteri bilgilerinin gizliliği, işlemin hızlı, güvenilir ve en az maliyetle gerçekleştirilmesi gelmektedir.

Şirketin geçmişine kısaca bakacak olursak; 1958 yılında, Bank of America’nın orta sınıf hane halkı ve Küçük-Orta Büyüklükteki (KOBİ) işletmeler için tüketici kartları programını başlatması Visa için de ilk adım olmuştur. Yanınızda para taşımanın gerekmediği bir ödeme için öncü olan şirket 1974 yılında uluslararası bir kimlik kazanmıştır. 2007 yılında dünyadaki bölgesel şirketler birleşerek Visa Inc.’ı meydana getirmiş ve 2008 yılındaki halka arz, tarihteki en büyüklerden birisi olmuştur.

2019 yıl sonu raporlarına göre şirketin 130 farklı noktada 19.500 çalışanı bulunmaktadır. 8,8 trilyon dolarlık ödeme hacmi, 138,3 milyar dolar tutarında gerçekleştirilen işlem ve 23 milyar dolarlık dönem net kârı ile Visa bulunduğu sektörde diğer rakibi ile birlikte önemli bir rol oynamaktadır.

Visa (V) hisse senedi için halka arz sonrası fiyat hareketlerine logaritmik olarak bakarsak iki – üç düzeltme dışında sürekli artan bir performans görmekteyiz. Bununla birlikte, MACD ve Momentum göstergeleri bir doygunluk ve yavaşlamaya işaret etmektedir.

Haftalık kapanışlarla orta vadeli olarak incelediğimizde de aynı göstergeler tutarlı sinyaller üretmektedir. Mart ayındaki krizle birlikte $130 seviyesine kadar çekilen hisse Eylül ayına girerken eski zirvesini geçerek $217’a kadar çıkmıştır.

Günlük kapanışlar açısından ise bu zirveden başlayan geri çekilme Cuma günü $198 noktasında kalmıştır.

Alım/Satım ya da şirket hisselerinin gelecekteki olası fiyatları üzerine herhangi bir hedef sunmadığımı vurgular, şeffaflık adına portföyümde Visa hisselerinin bulunduğunu belirtmek isterim. 


Dijital Ödeme Sistemleri üzerine eski bir yazım da belki ilginizi çekebilir.
Sağ olsun Mustafa Deniz @denizmustafatr de bu konuda detaylı bir karşılaştırma hazırlamıştı, ancak tabloyu bulamadım, sizde varsa buraya ekleyebilir ya da bana ulaştırabilirsiniz.

Son olarak çarşamba günü (28/10/2020) şirket bir konferans gerçekleştirecek ve kazanç tahminleri ile son çeyreğe ilişkin beklentiler açısından bunun faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Ergun UNUTMAZ, 26.10.2020


Visa ve Master Card
Finansal Oranlar Üzerinden Bir Karşılaştırma


Mustafa Deniz Bey’in hazırlamış olduğu çalışmayı aşağıya ekledim. Kendisine teşekkürlerimi sunarım. Her ne kadar yarınki toplantı ve yeni bilgi akışı sonrası değerler değişecek olsa da güncellemesini daha sonra yapabiliriz.


Fikir vermesi açısından tablodaki veriler oldukça önemlidir. Satırlar hâlinde kısaca Türkçe bilgi vermek gerekirse; ilk iki satır kâr marjları ve kârlılık oranlarını ele almaktadır. Üçüncü ve dördünce satırda borçluluk ve nakit akımlarına ilişkin bilgiler verilirken, beş ve altıncı satırlarda değerlemeye ilişkin başlıca oranlar bulunmaktadır. Tablonun son iki satırında ise satışlara ve kazançlara dair oranlar mevcuttur.

Visa Inc.
Ekonomi ve Finans Dergilerinden Haberler


Bilinen bir şirket olduğu için hemen her yerde şirket hakkında haberler bulunmaktadır. Ben genelde şirketlerin resmî raporları ile düzenleyici kuruluşların açıklamalarına öncelik veriyorum. Ancak görsel ve basılı medyada çıkan haberleri de filtre ederek izlemekte yarar olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda medyadan güncel iki habere yer vermek istedim.

Bunlardan ilki, Der Aktionär dergisinin 28/08 – 03/09 2020 haftasında yer alan “Tüm zamanların zirvesi odakta” başlıklı yazıdır. Almanca yayımlanan haberi Türkçeye çevirdim:

Mart ayındaki Corona dip seviyesinden hissedilir bir şekilde toparlanan Visa hissesi Haziran ayından beri 186 ve 200 dolar arasındaki dar, yatay bantta salınmaktadır. Geçtiğimiz hafta sınır çizgisinin üzerine sıçradı, ancak konsolidasyon formasyonunun kırılımı gerçekleşti. Alım sinyali, kazançlara bağlı şekilde önceden onaylanmıştı. Şimdi ise 214,17 dolar seviyesindeki tarihi zirvesinden Şubat 2020’nin ortasındaki fiyata doğru geri çekilmektedir. Teknik analiz bakımından da buraya kadar bir engel yoktur.

Corona süreci boyunca ekonomilerin kapanması sonrasında ödeme hacmi tahribata uğrayarak gerilemişti. Hazirandan itibaren ise güçlü bir toparlanmanın işaretleri vardır. Kredi kartları devi için uzun vadeli büyüme görünümü bütünlüğünü korumaktadır.

Visa hisse senedi Mart ayının sonundan beri tavsiye listemizde bulunmaktadır ve o tarihten bugüne yaklaşık yüzde 20 kazanç sağlamıştır. Hâlihazırda yatırım yapmış olanlar kazançları için uygun hedef ve zararı kesme noktalarını devreye sokabilirler. Yeni alım yapanlar ise tutmaya devam edebilirler.

Kaynak: Der Aktionär 36/2020


İkinci haber ise, aylık ekonomi ve para konulu Euro dergisinin Kasım 2020 sayısında yer alan “Samsung-Pay başladı” başlıklı yazıdır. Almanca yayımlanan bu haberin de Türkçe çevirisini aşağıya ekledim:

Federal Almanya çapında, bir Samsung cep telefonuna sahip olan yaklaşık 20 milyon kişi 28 Ekim tarihinden itibaren akıllı cep telefonları ile ödeme yapabilecekler. Samsung-Pay ödeme hizmeti, Güney Koreli elektronik şirketi, Berlin’deki Solaris Bank ve kredi kartı sunucusu Visa ile işbirliği yapmaktadır. Bu, geleneksel bankaları ve tasarruf bankalarını kullanan Apple-Pay ve Google-Pay hizmetlerinden farklıdır. Samsung-Pay ile bu bankaların avuçları boş kalacaktır.

Samsung-Pay üzerinden kayıt işlemini tamamlamış olanlar sanal bir Visa-Banka Kartı sahibi olmaktadır. Bu sanal kart ile tüm Alman banka hesapları ilişkilendirilebilecektir. Ödeme için ise Samsung-Pay uygulaması aracılığı ile bir şifre ya da parmak izi ile izin sağlanacaktır. Ödeme bilgileri temassız bir şekilde kart okuma cihazı ile paylaşılabilecektir.

Kaynak: Euro 11/2020

Ergun UNUTMAZ, 27.10.2020


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *