Book Reviews

Aklından Bir Sayı Tut

  John VERDON [1]

Polisiye romanlardan hoşlanıyorsanız ve 2011 yılında çıkan Verdon’un bu eserini henüz okumadıysanız bir üçlemeye başlıyor olabilirsiniz. “Aklından Bir Sayı Tut”un ardından “Gözlerini Sımsıkı Kapat” ve “Şeytanı Uyandırma” eserlerini de piyasaya sunan yazar aslında kendi güvenirliğini ve okuyucu kitlesini oluşturmuş durumda.

  aklından bir sayı tut


Her ne kadar bu eser yazarın ilk kitabı olsa da olayların kurgusu, tasvirlerin yerindeliği ve anlatımın akıcılığı okuyucuyu olaylara dâhil ediyor. Her ne kadar kendinizi bazen öngörülebilir süreçler içerisinde bulsanız da bu tür romanların kendine has kurgusu sürpriz unsurları iyi kullanıyor.

Romana gelince: Mark Mellery, bir gün posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta belirtildiği üzere 1 ila 1.000 arasında aklından bir sayı tutan Mellery zarfın içinde aynı sayıyı ve tedirgin edici notları bulur. Emekli bir cinayet dedektifi olan Dave Gurney ise Mellery’nin eski bir arkadaşı olarak bir şekilde gizemli olaylar zincirinin içine girmiştir. Alanında başarılı ve ünlü bir kişi olan Dedektif Gurney emekli olduğu hâlde iş yaşamından kopamamıştır. Eski bir arkadaşına yardım etmek ve gizemli bu olayı aydınlatmak isteği bir tarafta, emeklilik sonrası aile yaşamı ve giderek karmaşıklaşan olaylar diğer bir tarafta gelişmektedir.

Kitabı okumadan önce kendinize şu soruyu sorabilirsiniz belki: “Acaba böyle bir iletinin muhatabı olsam aklımdan bir sayı tutar mıydım ve tutsaydım bu sayı kaç olurdu?”

  

Ergun UNUTMAZ, 19/09/2013[1] John VERDON, (Think of a number) Koridor Yayıncılık, Birinci Baskı, 2011, İstanbul (İngilizce aslından çeviren Cemile ÖZYAKAN).