Book Reviews

Gözlerini Sımsıkı Kapat


John VERDON[1]

2011 yılında John Verdon’un “Aklından Bir Sayı Tut” ile başlayan polisiye roman üçlemesinin ikinci kitabıdır. Roman karakterlerinde temel karakterler korunmakla birlikte değişen olay kurgusunda yeni karakterler yer almaktadır. Ancak bu eser ilk kitaptan bağımsız olarak da okunsa bir bilgi kaybı olmamaktadır. Karakterler ve mizaçları önceki okuyucuyu sıkmadan, yeni okuyucuyu ise boşlukta bırakmadan başarılı bir şekilde tanımlanmıştır.

 Gözlerini sımsıkı kapat

Bir Agatha Christie tadında kült roman değildir ve yaz tatili kitabı keyfiyle okunabilir. Daha önceki kitabına benzer şekilde, okuyucunun kendini olaylara dâhil hissedebileceği ve karşılaşılan soruna çözüm yolları geliştireceği şekilde bir kurgu izlenmiş. Fakat bu kitaptaki tasvirlerin olayların akışını bozacak derecede fazla olduğunu düşünüyorum. Hatta bu etki karakterlerin – bir konuşma içindeki – iç muhasebesinde de kendini gösteriyor. Dikkatimi çeken diğer bir konu da olayların başkahramanı olan Emekli Dedektif Gurney’nin etrafında geliştirilmeye çalışılan ve yapaylığı çek belirgin olan seksi alternatifler dünyası.

Romana gelince: Düğün günü öldürülen bir gelin ve olaylara tanıklık eden yüzlerce davetli ile kamera kayıtları. … Cinayeti işleyen kişi belli ve suç aleti bulunmuş durumda. Ancak yolunda gitmeyen bir şeyler, bulunamayan bir katil ve polis soruşturmasından tatmin olmayan zengin bir anne. … Tüm bu gizemi çözmek ise bulmaca meraklısı Gurney’e kalmıştır. Emeklilik hayatına alışamadan gizemli bir başka seri cinayetleri aydınlatan Dave Gurney bu kez de aynı şekilde başarılı olabilecek midir, yoksa geçen sefer yaklaştığı ölüm bu kez onu yakalayacak mıdır?

 Ergun UNUTMAZ, 26/09/2013


[1] John VERDON, (Shut Your Eyes Tight) Koridor Yayıncılık, Birinci Baskı, 2012, İstanbul (İngilizce aslından çeviren Ender NAİL).