Book Reviews,  Turkey

Ege Turu 2021

Blog yazılarına ilk başladığım dönemlerde kitap yorumları, seyahat notları ve hayata dair konular daha büyük bir yer tutuyordu. Ekonomi ve finans ile satranç hep vakit ayırdığım alanlar olduğu için bu konularda da yazıyordum, ancak asıl işim o vakitler fon yönetimi olmadığından doğal olarak yazılar da bu kadar kapsamlı değildi. Şimdi ise ekonomi ve finanstan bu tür yazılara vakit kalmıyor. Elbet bir denge kurulur, sorun değil ve bu yazıyla da son tatilimden kısa notlar eşliğinde bir katkı yapalım.

Malum, Covid-19, finansal çalkantılar, çeviri çalışmaları derken yoğun ve stresli bir süreci tamamlayarak kısa bir ara vermek, biraz dinlenmek istedim. Bu nedenle iki hafta kadar Türkiye’de ailemle birlikte zaman geçirmek niyetiyle yola çıktım. Ancak tanıyan eş dost ve tanışmak için zaman ve mekan ayırt etmeksizin gelen çok sayıda kişiyle buluşmalar, iş görüşmeleri, alışveriş ve tatil derken saati saatine planlı bir koşturmacanın içinde buldum kendimi. Bu vesileyle öncelikle ilgi gösteren herkese teşekkürlerimi sunarım.


Yukarıdaki gibi Twitter hesabımdan duyurarak yaptığım görüşmeler dışında birçok bire bir ve grup görüşmeler de oldu ve bu sayede Starbucks yatırımlarımı da yakından izledim. En az 10 farklı noktadaki mağazadan ürünler aldım ve hem çalışanlardan hem de müşteri ilgisinden memnun kaldım. İlk düzeltmede sanırım portföye biraz daha ekleme yapmam gerekecek. Tüm bu reklamlar ve kasaya eklediğimiz paraları umarım temettü ile çıkarırız. 🤣🤣

Genel olarak da bütünsel salgının etkisiyle insanların biraz tedirgin biraz kısıtlamalar nedeniyle sıkılmış ruh hâliyle çoğu mekanı doldurduğunu gördüm. Dilerim maskesiz ve güvenli bir şekilde bu zor zamanları da aşarız, önce sağlık.


Kaptanın Seyir Defteri – Yıldız tarihi 2021.08

My Journeys in Turkey adlı kısa yazımda Türkiye’de gördüğüm yerlerin çoğunu o zamanlarda zaten işaretlemiştim ve bu kez süre az olduğu için yeni keşifler yerine bildiğim noktalara gitmeyi tercih ettim. Bu kapsamda da Kuşadası, Didim, Foça ve Çeşme’nin kısa bir anlığına da olsa tadını çıkardım. Gerçekten eşsiz güzellikler ve kıymetini bilene çok değerli bir miras. Kıyı şeridi dışında İzmir ve Eskişehir hattında da seyahatlerle neredeyse 2.000 km sürüşü de kayıtlara ekledik. Aslında bu tür kuzey-güney ve doğu-batı yolculuklarını iklim, doğa başta olmak üzere birçok çeşitliliği yakından gözlemlemek adına çok faydalı bulurum ve sorgulayan bir bakış açısıyla bunu herkese tavsiye ederim.

Yol hikâyeleri bitmez tabi, ama bunun yerine gittiğim yerlerden çektiğim birkaç fotoğrafı eklemek şimdilik daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Ardından da kitaplarla bu tatil yazısını kapatırız.

Kuşadası
Foça

Çeşme

Son olarak en çok vakit harcadığım diğer mağazalar ise kitap satılan yerler oldu ve çok sayıda kitapçı gezdim. Hâlihazırda kütüphanemde olup da okuyamadığım birçok kitap varken nasıl bir açlıksa artık kendimi kitap setleri oluşturmaya verdim. Sağ olsun tanıdıkların hediye ettiği kitaplar, satın aldıklarım ve daha önceden sipariş ettiklerimle birlikte bir bavul dolusu kitap getirdim desem yeri var. Hatta bunları okumaya başlayıp bloga yorumlarımı da ekledim. Devamı da en kısa sürede gelecektir. Bu setlerin başında Stefan Zweig’ın ve Dr. Cengiz Çevik’in çalışmaları geliyor. Bunların dışında finans ve ekonomi üzerine kitaplar yanında bir vazgeçilmez olan satranç kitapları var. Ve tabi ki olmazsa olmaz kategorisinde birkaç romana yer verdim. Hatta şu anda üç kitabı aynı anda okuyarak ilerliyorum. 😀

Kitaplardan bazıları – Photo by Ergun UNUTMAZ

Herkese çalışmalarında başarılar ve keyifli okumalar dilerim.
Artık başka bir organizasyonda görüşmek üzere. 🙋🏻‍♂️

Ergun UNUTMAZ, 22.08.2021


2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *