Chess

Landesliga 2 – Ekim’21

İkinci tur ve sezonun ilk puanı

Herkese iyi bir Pazar günü dilerim. Bugün Almanya’da yazdan kalma güzel bir gün olmasına rağmen dört beş saate yakın bir süreyi satranç tahtasının başında geçirdim ve 2021-2022 sezonunun ilk puanını ikinci turda aldığım için şikayetçi değilim. Aksine Landesliga gibi güçlü bir seviyede kazanılan bu puandan mutluyum. Hem zaten maç sonrası güzel bir kahve eşliğinde güneşin tadını da çıkardım. Umarım sizin için de güzel bir gün olmuştur. Dilerseniz kısa süren bu partinin kırılma noktasına, nasıl beraberlikle sonuçlandığına ve alternatif düşüncelerime hızlıca bir bakalım. Ama önce ilk turun özeti. (… previously on LOST) 🙂Siteyi yakından takip edenler bir önceki yılın Performansını ve 2021 Planları sezon öncesi yazımda okumuşlardır. Hazırlığım yeterli olmasa da yüksek motivasyonuma güvenerek güçlü rakiplere karşı oynamak arzusunda olduğumu belirtmiştim ve hasbelkader sezonun açılış maçında birinci takımda yer bulabilmiştim. Normalde ikinci takımda oynuyorum ve Landesliga 2 gibi güçlü bir platformda son masa olmak bile büyük ayrıcalık. Bu kapsamda o maçta biraz heyecan, biraz kendini gerçekleme duygularıyla iyi başladığım ve avantaj yakaladığım konumu aceleci davranarak mahvetmiştim. Fide Ustası (FM) Çağatay Burcu beni kırmadı ve kendisiyle hem keyifli bir söyleşi yaptık hem de o maçtaki hamleleri ve düşünceleri analiz etmiştik. Kendisine bu vesile ile tekrar teşekkür ediyor, izlemediyseniz de bu samimi sohbet için YouTube bağlantısı bırakıyorum.

O maçtan aldığım en büyük ders; önce güvenlikti. Yani saldırıya geçmeden önce, ince bir savunma hamlesiyle rakibe ümit verecek açıkları kapatmaktı. Bunun yerine acele ederek başlattığım saldırı kayıpla sonuçlanmıştı. İşte bugün de yine birinci takımın son masası olarak ikinci tur maçında başka güçlü bir rakibe karşı ilk hamlemi yaptığımda aklımda bu düşünce vardı. Bu kez beyazlarla oynamanın da verdiği ilave güçle en iyi bildiğim konumla başladım. Hoş bu konumda da geliştirmek istediğim yönler var, ama hem bu ayrı bir yazının konusu hem de şimdilik buna ayıracak ilave zaman yok.

Maça dönersek yine 350 puan üstte yer alan bir oyuncu doğal olarak ilk 7 hamlede açılışın temel ilkeleriyle savunmasını oluştururken karşı saldırı için de zemin hazırlıyordu. Ancak 7. … b6 hamlesiyle kendi beyaz Fil’i için yer yaratırken benim geçen maçta yaptığım hataya düştü. En azından o anda benim hissiyatım o yöndeydi. Bu nedenle önce rakibin merkezdeki piyon yapısını bozarak d7 hanesindeki At’ını baskı altına almak istedim. Henüz rok atmadığı ve Fil’i de b7’den gelişemediği için bu kanatta sıkıntı yaşayacağını düşünerek epey bir zaman harcadıktan sonra kararlı bir şekilde ilerledim. Buyrun konuma bakalım: İlk hamlenin üzerine tıklayarak açılacak ekrandan hamleleri devam ettirebilirsiniz.

Alternatif oyun planı

Beraberlik yerine devam kararı alsaydım da yukarıdaki pozisyona ulaşacak ve yeni problemleri çözmek üzerine düşünecektim.

Sonuç olarak sekiz karşılaşmanın yedisi berabere biterken takımımızdan altıncı masanın aldığı galibiyet bizi takım olarak zafere taşıdı. 4,5-3,5 şeklinde kazandığımıza ve iyi bir oyun ortaya koyduğuma mutluyum. Sizlerin daha iyi fikirleri ve gelişime yönelik önerilerine de her zaman açığım.

Bir pazar gününü daha geride bırakırken vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Kendi aramızda hızlı satranca ise önümüzdeki hafta başlarız.

Sağlıcakla kalın.

Ergun UNUTMAZ, 31.10.2021


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *