Economy

Piyasa Analizleri ve Beklentiler 13

Ağustos 2020


Geçtiğimiz ay teknoloji hisselerinin, hatta daha ziyade FAANG [Facebook (FB), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Netflix (NFLX) and Alphabet (GOOG)] hisselerinin özelinde yükselişlerle geçti. Bu nedenle de daha önce “V, U, J ya da W” şeklinde bir toparlanma olacağı düşünülürken yeni formasyonun “K” şeklinde olabileceği gündeme geldi. Yani; teknoloji vb. lider bir grubun yükselmeye devam edeceği ve bütünsel salgından zarar gören diğer sektörlerin neredeyse tamamının düşebileceği bir senaryo. Bu bağlamda Ağustos ayı gelişmelerini özetleyen Ekonomi Politika Strateji Raporu’mdan yola çıkarak ben yine temkinli hareket etmem gereken bir ay olacağını düşünüyorum.

Powell’s speech from Jackson Hole Symposium

FED Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Sempozyumunda yaptığı konuşma ve alınan kararlar ile ABD tahvilleri değer kazanırken dolar diğer para birimlerine karşı baskılandı. “Ortalama Enflasyon” konusundaki değişim faydalı olabileceği gibi kredibilite riski getireceği için buna şüpheli yaklaşanlar da vardır. FED notlarında güçlü bir istihdam piyasası arzu edildiği ön plana çıktı. Bununla birlikte değerlenen avronun ihracata negatif etkileri yüzünden mevcut şartlarda ECB tarafından da istenmediği bilinmektedir.

Ağustos ayı değerlendirmesinde ise Altın özelinde genel bir yorum yapıp tek tek bölüm başlıklarına geçelim. Altın konusunda 1.750 dolar/ons seviyesinin önemli olduğunu ve alım satım amacıyla fiyat düşüşü beklediğimi belirtmiş, ardından zararı kesip ters yönde hızlı hareket edebilmenin önemine vurgu yapmıştım. Dolayısı ile yukarı çıkışta zararımdan fazlasını karşılamış oldum. Aynı düşünceyi 2.000 dolar/ons seviyesinde de uyguladığımı ve bu kez planın işe yaradığını söyleyebilirim. Hatta bu kapsamda, nadir şekilde yaptığım gibi, pozisyon bilgimi paylaşarak herkesin farklı düşünceleri olabileceğini, mümkün olan sayıda görüşü inceleyip herkesin kendi kararını oluşturması gerektiğini belirtmiştim. Bu yüzden aşağıdaki notlar bu kapsamda değerlendirilmelidir.


1 – Endeksler

Hisse senetleri endeksleri arasında karşılaştırmalı bir analiz yürütürken aşağıdaki grafikte sunduğum gibi bir yöntem izliyorum. Bu yöntemde 02 Ocak 2020 tarihini başlangıç olarak alıp 100’e eşitliyor, ardından da son kapanış tarihi olan 2 Eylül’e kadar geçen süreçte endekslerin nerede olduğunu inceliyorum. Grafikte, en yüksek değerleri (H); her ay için en düşük değerleri (L) ve son olarak kapanış (C) değerlerini göstermektedir. (Türkiye için (BIST 100) uyuşmayan tarih verilerinde standardizasyon için 22 Ocak, 22 Nisan ve 30 Temmuz tarihleri kullanılmıştır.)

Covid-19 öncesi zirveler ve Mart ayındaki dip noktasının ardından  Temmuz ayında yıl başınıdaki noktalar geçilmiş ardından yaşanan düşüş Ağustos ayında tekrar referans değere dönüş olarak sonuçlanmıştır. Grafikte Nasdaq’ın pozitif BIST 100 Endeksinin ise negatif olarak ayrıştığı dikkat çekmektedir. S&P 500 Endeksi de Covid-19 öncesi seviyeyi ve eski zirvesini geçmiş bulunmaktadır.

2 – Değerli Metaller

Parasal genişleme ve risk algısındaki artışla birlikte altın talebi yeni zirvelerin oluşmasını sağladığı gibi kâr realizasyonu ile birlikte ay sonunda satışlar da geldi. Burada bir noktayı tekrar açıklamakta yarar var. Uzun vadeli portföyümde kur ve enflasyon riskine karşı bir miktar altın bulunduruyorum. Bir de bunun dışında alım-satım suretiyle fiyat hareketlerinden yararlanmaya çalışıyorum. Dolayısı ile evet mevcut şartlarda yönün hâlâ yukarı olduğunu düşünüyorum, ancak kısa vadede bir düzeltme geleceğini de tahmin ediyorum. Herkesin risk getiri planına göre bu değişir, ama bana göre 1.750 -1.800 dolar/ons seviyesi bu çekilmenin dönüş noktası olabilir.

19 dolar/ons direncini kıran gümüşün 30 seviyesine sert şekilde gelip buradan tekrar 23 bandına gerilemesi ve burada yatay bir trend oluşturması ise ters pozisyonda kalanlar için oldukça stresli bir süreç olmuştur. Gümüşte altına göre daha yüksek oranlı bir yükseliş eğilimim devam etmektedir.

Çin’den gelen talep ve arz koşullarındaki sorunlar nedeniyle Bakır fiyatlarının da sert bir çıkış yakaladığını ancak teknik sebeplerle dikkatli olunması gerektiğini belirtmiştim. Bu görüşümde de bir değişiklik yok.
 

3 – Petrol

Brent türü petrolü için $45 seviyesindeki Mart ayından kalan fiyat boşluğu Ağustos ayı boyunca kararlı bir şekilde kapatılmış, bir miktarda bunun üzerine çıkılmıştır. Her ne kadar stok sorunları, kasırganın etkisi ve talep koşulları nedeniyle fiyat artışı başlıkları gündemde olsa da Eylül ayına bir düşüş ile başladık. Getiri eğrisinin şekli bozulmadıkça kendi adıma düşüşlerde alımlar yapmayı planlıyorum.

4 – EURUSD

Son olarak avro/dolar paritesine bakarsak; doların zayıf durumunun sürdüğünü ve 1,0785 seviyesini dip yapan avronun trend kanalı içinde 1.2011 seviyesini denediğini görebiliriz. Bu noktadan gelen satışlarla beraber 1,1700 seviyelerine kadar bir geri çekilme izleyebiliriz. 

Kazançlı yatırımlar dilerim.

Ergun UNUTMAZ, 03.09.2020


[1] Uzun vadeli portföyüme ek olarak döngüsel trendlere uygun olduğunu düşündüğüm orta vadeli ve alım-satıma yönelik olarak da kısa vadeli üç alt kategori de yönettiğim birikimlerim için yaptığım öngörüler herkes için uygun değildir. Buradaki fikirler tamamen benim kendi maliyet yapıma ve getiri-risk beklentime göre şekillenmektedir. Yatırım kararlarınız için lütfen yatırım danışmanınıza başvurun ya da kendi durumunuza uygun tercihlerde bulunun.

[2] Herkes aynı resme bakıp farklı yorumlar çıkarabilir, o yüzden ben dahil başkalarının sözleri veya planları ile zor kazanılan birikimlerinizi riske atmayınız. Yatırım işi ciddi bir altyapı, birikim ve tecrübe gerektirmekte olup piyasalardaki değerler önceden kesin olarak bilinemez. Yasal Uyarı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *