Chess

Chess – Performans 2022

ClassicBlitz


Satranç takvimi ve yarışma sezonu 1 Ocak tarihinde başlayan takvimden farklı ilerliyor ve yine bir Ekim ayına yaklaşırken sezon açılışı hazırlıkları başladı. Tabi benim için geçen yılın bilançosunu çıkarmak yapılacak en doğru hazırlık oluyor. Buna bakarak da ilgili yıla ve geleceğe yönelik hedeflerimi daha iyi belirleyebiliyorum. Bu kapsamda, 2021/2022 Satranç Sezonu için geriye dönük bir inceleme yaptım.

Maalesef Covid-19 bütünsel salgını toplumsal ve sosyal hayatı birçok alanda etkilediğinden satranç da bundan fazlasıyla nasibini aldı. Masa başı karşılaşmalar ve çok sayıda katılımcının bir arada mücadele ettiği büyük turnuvalar iptal oldu. Sonradan bu konuda bir hareketlilik olsa da bu kez ben kişisel endişelerle katılmak istemedim ve sonuçta da işin bu yönünden uzak kaldıkça baştaki yoğun okuma, çalışma isteiğim de sekteye uğradı. 🙁🙁

Photo by Ergun UNUTMAZ

Bunu geçen seneki yazım olan Chess – Performans 2021 üzerinden takip edebilirsiniz. İddialı bir hedef koymuş ve buna ulaşmak için detaylı bir program oluşturmuştum. Bu kapsamda okuduğum kitaplar arasından beğendiklerimi de yine internet sitemde tanıtmıştım. Ancak masa başı mücadele yerine çevrim içi satranç partilerine yoğunlaşmak tüm motivasyonumu değiştirdi. Başlarda alışık olmadığım 3 dakika sabit süre artı hamle başına 2 saniye ilave gibi (3+2) koşullara gereğinden fazla vakit ayırdım ve bir yerde uzun partilere tercih eder oldum. Peki bu cephede ne kadar vakit geçirmiş, neler yapmışım?


Grafik 1: Lichess platformundaki performansım

Yukarıdaki grafik aslında stratejik planımla uyumlu bir yükselişi doğruladığı için baştan mutlu olduğumu söyleyeyim. O kadar kitap okuma ve video izlemeler boşa gitmemiş ve sezonu 1.700 puanı aşarak tamamlamayı başarmışım. 1.500 puan seviyelerinden 1.650’lere olan çıkış burada sert bir duvara çarptı ve bir yıl boyunca bunu aşmaya çalışmıştım. Ardından 1.700 yine duvar oldu. Nihayet 1.750 seviyesine bir kere de olsa çıkmış olmak sevindirici. Ancak bu oyun tarzı masa başına göre çok farklı bir anlayış gerektirdiğinden 2022/2023 sezonunda burayı tekrar biraz azaltıp klasik oyunlara vakit ayırmak istiyorum. Klasik turnuvalarda ise 2021/2022 sezonunda sadece beş resmî maç yapabildim ve onların da ikisi beraberlik gerisi de mağlubiyetle sonuçlandı. Dolayısıyla oldukça fazla çalışmam gerekiyor.

Bu vesileyle, lichess.org sitesi üzerinde Friedrich Weber kullanıcı adıyla oluşturduğum Café Finans Satranç platformuna ilişkin de bir iki not düşmek isterim. Her Pazar 20.00’de zevkli oyunlara katılan herkese teşekkür ederim. Kısa zamanda büyük ve etkin bir gruba dönüştük, ancak zamanla kazanma hırsının sohbet ve eğlenceye ağır bastığını düşündüğüm için bu platforma da ara verdim. Bunda katılımın dört beş kişiye kadar düşmesi de etkili oldu tabi. İlerde devam eder miyiz bilmiyorum, ama evde kaldığımız sürede birlikte güzel vakit geçirdiğimiz bir platform olmuştu.

Cafe Finans Satranç by Ergun UNUTMAZ


Son olarak, kitaplar konusuna da biraz daha fazla zaman ayırmayı düşünüyorum ve okudukça kitap yorumlarımı da yine sizlerle bu sayfa üzerinden paylaşırım. Yılın sürpriz haberi ise Magnus Carlsen’in dünya şampiyonluğu ünvanını savunmak için mücadele etmeyeceği ve yarışmadan çekildiği oldu. Yeni dönemde onun da neler yapacağını izlemekte fayda var.

Tüm satranç severlere iyi bir sezon dilerim, tekrar görüşmek dileğiyle. 🙋🏻‍♂️

Ergun UNUTMAZ, 05.09.2022


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *