Book Reviews

Dalgaları Yönetmek

Ekonomide ve Piyasalarda
Dalgaları Yönetmek

Howard MARKS [1]

Finans alanında başarı birçok faktöre bağlıdır, ancak bilgi birikimi ve tecrübe sanırım en güçlü olan bileşenler. Tecrübe, uzun yıllar alan, zahmetli ve oldukça da maliyetli bir unsur. O yüzden ortak aklın bize söylediği, başkalarının tecrübelerinden de ders çıkarmak. Yaşanmadan edinilen bu kazanım ne kadar içselleştirilebilir, o ayrı bir tartışma, ama diğer bileşen olan bilgi edinme için güvenilir kitap, makale ve raporları okumak etkin bir yöntemdir.

Bu anlayışla ekonomi ve finans üzerine birçok yayını okumaya ve her eserden kendi anlayış ve karakterime uygun bulduğum düşünceleri yatırım sistemime entegre etmeye çalışıyorum. Bu kapsamda önceki kitapların tamamlayıcıları; Buffett’ın biyografisi, yatırım anlayışı ile Fisher ve Williams’ın eserleri olmalıydı. Ancak hem içinde bulunduğumuz piyasa şartlarının gereği hem de kitap hakkındaki olumlu yorumlar nedeniyle Marks’ın bu çalışmasına öncelik verdim. 

Önceki yorumlarımı takip edenler için böyle bir giriş yapmak zorundaydım, çünkü Marks’ın piyasalardaki dip zirve döngülerini yakalama anlayışı Graham ve Buffett’ın daha önce tanıttığım kitaplarındaki ilkelerine zıt bir yaklaşımdır. Ancak Buffett dahi Marks’ın gönderilerini özenle okuduğunu belirtmiştir.


Howard Marks’ı, Oaktree Capital Management raporlarından ve yatırım stratejilerini kalem aldığı mektuplarından dolayı zaten tanıdığım için bu çalışmayı, Ak Portföy Yönetimi’nin katkıları ve Scala Yayıncılık çatısı aldığında gördüğümde, satın almak için tereddüt etmemiştim. Yatırımı stratejisi, risk yönetimi ve alım-satım zamanlaması gibi kavramlar aslında Marks’ı tanımayanlara hızlı bir ilk fikir verecektir. Dolayısı ile bu kitap ile değer yatırımından farklı bir alanda, teknik analize daha yakın bir içerik ile bilgi birikimimizi arttıracağınızı not düşmekte fayda var. Yine de teknik analiz deyince, öyle destek-direnç, fibonacci dalgaları şeklinde düşünmeyin. Daha çok belirli aralıklarla tekrar eden döngüler ve dalgalar çerçevesinde izlenecek yatırım kararları algılanmalı.


Dr. Celali Yılmaz’ın çevirisi ile Türkçeye kazandırılan bu çalışmada gerek kavramlar gerekse de olay akışındaki ayrıntılar için çevirmenin okuyucuya sunduğu ek bilgileri faydalı bulduğumu belirtmek isterim. Yazım hatalarının azlığı ve yabancı kelimeler yerine Türkçe tercihi konusunda da çalışma ayrı bir takdiri hak ediyor. Hatta uzun süredir okuduğum en temiz, en az hata içeren çalışmalardan birisi. Bununla birlikte sonraki basımlarda dikkate alınmak üzere düzeltme önerilerim için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kitabın içeriğine gelince; neden-sonuç ilişkileri üzerinden piyasa dinamiklerinin nasıl işlediği ve benzerlik gösteren olayların zamanın farklı noktalarında değişik şekillerde nasıl tekrar ettiği oldukça akıcı olarak aktarılıyor. Marks, finans piyasalarına makroekonomik bir perspektif ile yaklaşarak insan psikolojisinin fiyatlar üzerinde yarattığı etkileri çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Dolayısı ile içeriği yoğun ve acele etmeden, sindirilerek tamamlanması gereken bir çalışma.

Keyifli okumalar.

Ergun UNUTMAZ, 30.05.2020


[1] Howard MARKS, ‘Mastering the Market Cycle’, Scala Yayıncılık, İstanbul, 1. Baskı, Haziran 2019. Çeviri: Dr. Celali Yılmaz.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *