Book Reviews

Warren Buffett Tarzı

Robert G. HAGSTROM [1]


Benjamin Graham’ın Akıllı Yatırımcı kitabını okurken bir taraftan da Excel üzerinden tablolarıma formüller giriyor, yatırım sistemimi sağlam kriterlerle geliştiriyordum. Hagstrom’un kaleme aldığı “Warren Buffett Tarzı” kitabında ise daha çok değer yatırımı anlayışı ve uzun vadeli yatırım üzerine notlar aldım. 

Kitapta sunulan ilkelerin çoğu okurken sıradan görünse ve hâlihazırda çoğunu uygulasam da bunu bir sistem dahilinde ve uzun yıllar boyunca uygulamak öyle kolay bir iş değil ve öğrenecek daha çok şey var. O yüzden Buffett’ın kısa öz geçmişini ve benimsediği ilkelerin arka planındaki hikâyeleri okumak keyifliydi. Ayrıca bazı ilklelere sıkı sıkıya bağlı kalırken bazılarını nasıl ve neden değiştirdiğini görmek de oldukça faydalıydı. Bu değişim sürecini ileride Buffett’ın biyografisini okuyarak tamamlamayı planlıyorum.

Kitabın akışında Buffett’ın hangi şirketleri neden satın aldığı ya da kendi deyimiyle işe ortak olduğu ve Berkshire’ın portföyündeki hisselerin bazılarının hikayesi de yer alıyor. Devamında ise iş doktrinlerini adı altında yatırım kararlarının belirleyicileri ile konu ile ilgilenenlere altın öğütler sunuluyor. Aynı şirketlerle ilgili bilgiler anlatılan konuya göre dağıtılmaya çalışılmış olsa da bu tür yer yer tekrara düşen anlatımlar benim tarzıma çok uymuyor. Son bölümde ise yapılan yatırımların yönetimine ilişkin hususlar ele alınıyor. Eğer günlük al-sat stratejisi ile hem para hem vakit kaybetmekten şikayet ediyorsanız, adı değer yatırımı ile özdeşleşmiş Warren Buffett’ın tarzının sunulduğu bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Ekonomi ve finans yayınlarında geniş bir ürün grubu olan Scala Yayıncılık imzası ile çıkan kitabın dili akıcı, okuması keyifli. Finans konularına hâkim Sayın Ali Perşembe’nin çevirisi olduğu için de kitap terminoloji açısından tutarlı bir içerik taşıyor. Bazı yerlerde Türkçe karşılıkları olduğu hâlde kullanılan yabancı kelimeler, teknik hatalar ve yazım yanlışları olsa da okuma hızını ve anlaşılırlığı kesmeyen güzel bir çalışma.

Düzeltme önerilerimi nezaket ve teşekkürle karşılayan Sayın Ali Perşembe’ye ve son baskıda redaksiyon kısmında emeklerimi taçlandıran Scala Yayıncılık ailesine teşekkürü bir borç bilirim.  


Son olarak kitapta bir şirketin geleceğe yönelik kazançlarının iskonto edilmesine ilişkin açıklamaları yeni başlayanların takip etmesinde zorluklar bulduğum için formülleri ile birlikte yeniden hazırladığım. Söz konusu iskonto tablosunu aşağıya ekledim.

Keyifli okumalar.

Ergun UNUTMAZ, 09.05.2020


 [1] Robert G. HAGSTROM, (The Warren Buffett Way), Çeviri: Ali PERŞEMBE, Warren Buffett Tarzı, Scala Yayıncılık, İstanbul, 2. Baskı, Temmuz 2017.8 Comments

 • Mustafa Oktar

  Hocam görsel gerçekten çok açıklayıcı olmuş . Öncelikle çok teşekkür ederim. Hissedar kazançlarını nasıl hesaplayabiliriz veya öğrenebileceğimiz bir platform var mı ?
  Şimdiden teşekkürler

  • Ergun UNUTMAZ

   Teşekkür ederim. Hissedar kazançları yabancı kaynaklarda “owners earnings” şeklinde geçmektedir. Bu şekilde aratabilirsiniz.
   Fikir vermesi açısından şu şekilde bir hesaplama belki yardımcı olur, ama bu da 1986 yılından kalma bir sisteme dayanmaktadır:

   Açıklanan kazançlar
   + birikmiş amortismanlar
   +/- nakit dışı diğer kalemler
   – ortalama yıllık sermaye harcaması giderleri
   +/- işletme sermayesindeki değişim

   • MUSTAFA OKTAR

    Hocam bu formül hakkında bir sıkıntı yaşıyorum . Sıkıntı ise şu : İskonto oranını %19 alıyorum ve büyüme oranını ilk 5 yıl için yüzde 5 ; sonraki yıl için ise %10 olarak hesaplıyorum . İskonto faktörü ise 0.8403 ten sonra azalarak devam ediyor. Fakat bulduğum içsel değer çok komik bir rakam çıkıyor. Hesapladığım şirketin hissedar kazançları 77 milyon TL. Sizce bir yanlışlık yapıyor olabilir miyim yoksa bu formül ufak şirketlere karşı başarılı olamıyor mu ?
    Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 • Dogan K

  Merhaba Ergun Bey,

  Yazılarınızı ve Twitter paylaşımlarınızı ilgi ve merakla takip ediyorum. Blogunuzdaki yazıları da taradım fakat ya gözümden kaçtı ya da bu konuya ilişkin bir yazınız bulunmuyor.

  Eğer bulunmuyorsa, hisse seciminde hangi kriterleri göz önüne alıyorsunuz, hangi (EV, DCF) gibi yöntemleri hangi sektörler icin kullanıyorsunuz? Bu konuda bir yazınız var mı veya yazmayı düşünüyor musunuz? Her ne kadar değer yatırımcılığı ve uzun vade icin belirli kriterler olsa da, sizin değerlendirme yönteminizi ve hisse seçimi aşamalarınızı okumak isterim.

  Teşekkürler.

  • admin

   Teşekkür ederim Doğan Bey sağ olun.

   Haklısınız bu konuda bir yazım yok, bekleyen yazılar listesinde de yer almıyor. Ancak soru çok yerinde olduğu için bunu düşüneceğim.
   Sizi bekletmemek için de kısaca belirteyim: Elbette sistematik bir listem ve yukarıdan aşağıya izlediğim bir yaklaşımım var (top-down approach).
   Bunun yanında temel analizi de teknik analizi de takım çantamda bulunan araçlar olarak görüyor, işime yarayacak her türlü bilgiye başvuruyor, bol bol okuyorum.

   Şu yazı belki faydalı olur: https://www.ergununutmaz.com/investment-horizon-and-style/

   Yapmadığım tek şey ise, (kim olursa olsun) başkasının sözüyle ya da onun da pozisyonu var diye yatırım yapmıyorum.

 • Halil K.

  Cevabınız için teşekkür ederim Ergun Bey.
  Mükemmel bir değerleme olmasa da yine de değerleme excelime ekleyeceğim hiç bakmamaktan iyidir.
  Ayrıca sizin kullandığınız diğer değerleme yöntemiyle de bir örnek yaparsanız onu da görmek ve öğrenmek isterim.

  Saygılarımla

 • Halil K.

  Merhaba Ergun Bey,

  İçsel değer hesabı ile ilgili örnek verdiğiniz için teşekkür ederim. Bloğunuzu zevkle takip ediyorum.

  İçsel değeri bulmaya çalışırken 2 tane büyüme oranı var, g1 ve g2.
  g1 önümüzdeki 10 sene büyüyeceği oran, g2’de uzun dönemde büyüyeceği tahmini oran diye anlıyorum. Doğru mudur?
  Tahvil faiz oranını bulurken 10 yıllık tahvil faizine bakıyorum mesela bugün %13 civarı. Kapitalizasyon oranını hesaplarken g2 eğer tahvil faizinden büyük olursa sonuç negatif çıkıyor. Bu hesabı karıştırmıyor mu?

  Yani uzun dönemde tahvil faizinden daha fazla büyüyecek bir firma olamaz mı?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • admin

   Teşekkür ederim Halil Bey,

   örnek kapsamında yazdıklarınızın hepsi doğru.
   Şirketlerin yaşam döngüsü ve ekonominin genel şartları, geleceğe ilişkin tahmin yaparken farklı büyüme oranları kullanmamızı gerektirebiliyor. İçsel değer hesaplaması önemli bir araç olmakla birlikte yine de yüzde 100 garanti sağlamaz. Ben kendi hesaplamalarımda örnektekinden biraz daha farklı bir model kullanıyorum.

   Sorunuzun ikinci kısmına gelince, elbette ki (k-g eksi değerler ürettiğinde) negatif bir değer ile işlem anlamlı olmuyor. Zaten bu sorun, modele getirilen eleştirilerden birisi. Diğerleri de büyüme oranının ne kadar doğru seçildiği ve hesaplamaların değişkenlere karşı çok duyarlı olmasıdır. Bu yüzden farklı yöntemleri de göz önüne almakta fayda var. İçinde bulunduğumuz dönemde negatif faizler ve düşük iskonto oranları hesaplamaları bozmaya devam edecek gibi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *