Book Reviews,  Economy

ETHUSD Tahminleri

Kripto paralar konusunda genel düşüncelerimi daha önce Bitcoin Üzerine başlığı ile kaleme almıştım. Maalesef o günlerden sonra ciddi şekilde yükselen fiyat çoğu kişinin iştahını arttırsa da bu yükseliş benim alım konusunda hevesimin kaçmasına sebep oldu. Ancak gerek DeFi gibi gelişmeleri gerekse de diğer haberleri izlemeye gayret ediyorum. Dolayısıyla bugün Ethereum üzerine bir yazı hazırlamaktan ziyade Sayın Şant Manukyan‘ın geleneksel yıl sonu kitap hediyesinden bahsedeceğim ve buradan yola çıkarak derlediğim bazı bilgileri sunacağım.

Şant Bey’in yorum ve analizlerini keyifle takip etmekle birlikte kitap önerilerini de mümkün olduğunca kütüphaneme ekliyorum. Dolayısı ile bu yılbaşı gecesi çekilişi için kitap kazanmak işin eğlencesi. Ben asıl bunun arkasında yatan tahmin yarışmasını, eşit şartlarda sunulan rekabeti ve bu vesile ile biraz daha araştırma yapma motivasyonunu seviyorum. Önce bu senenin hediye kitabına bakalım sonra da detaylara geçelim.

Hediye edilecek olan kitap Tim Parks’ın kaleme almış olduğu ve Cem Demirkan tarafından Türkçe çevirisi yapılmış olan “Medici Ailesi” adlı çalışmadır. Kronik Kitap tarafından okuyuculara sunulan bu eserde beş yüz yıl gibi uzun bir süre boyunca ekonomik ve siyasi gelişmelere imzasını atmış bir ailenin bankacılık ve finanstan politika ve sanat dünyasına etkileri ele alınıyor. Bu kitaba bir de Şant Bey’in imzası ile sahip olma şansı varsa ilave bir mil daha gitmeye değer. 

Kaynak: Kronik Kitap

Peki katılmak ve kazanmak için ne yapmak gerekiyordu? Siz bu yazıyı okuyorsanız biraz geç olduğunu belirtmem gerekir, çünkü dün saat 17.00’ye kadar “ETH için 31.12.2021 tarihinde saat 23.59.59’da Bloomberg ekranındaki fiyat ne olur?” şeklinde yöneltilen soruya bir tahmin girmeniz gerekiyordu. En sevdiğim alanlardan birisi olan modelleme konusu ile de kesişen bu tür bir soruya kayıtsız kalamazdım. Bu nedenle küçük bir hazırlık sonrası bu soru için bir tahminde bulunmak istedim. Ayrıca bunun istatiksel bir analiz için güzel bir imkân olacağını da düşünerek geçen sene kendime çıkardım bu işi geleneksel olarak bu sene de sürdürmeye karar verdim. Geçen seneki yazıya ve sonuçlara BTCUSD Tahminleri bağlantısı ile ulaşabilirsiniz.

Şunu hemen belirtmek isterim ki kitap çekilişi ve kazananın belirlenmesinde son söz Sayın Manukyan’ındır. Ben veri setini saat 17.01’den sonra ekran görüntüsü şeklinde alarak oluşturdum ve Türk lirası üzerinden ya da “x ile y arası”, “civarı” şeklinde kesinlik içermeyen tahminleri dikkate almadım. Yine de farklı bir durum oluşursa ve siz kazandığınızı iddia ediyorsanız, bir ekran görüntüsü ile durumu belirtirseniz sonuçları yayınlarken ben de verileri güncellerim. Sebebini anlayamasam da Twitter’da bazen sayfaların görüntülenmesinde farklılıklar olabiliyor. 

Gelelim analiz çıktılarına. Geçen sene 227 kişinin tahminleri ile oluşan bir veri setine göre bu sene 187 kişi katılım göstermiş. Katılımcıların uzmanlığı konusunda net bir bilgim yok ve ne kadar uzman olsalar da piyasada fiyatların önceden kesin olarak bilinemeyeceğini baştan söylemekte fayda var. Yine de sonuçların istatistikse olarak normal dağılım özellikleri gösteriyor.

Özet istatistikler şöyledir: Katılımcılar arasında beklenen en düşük fiyat tahmini $2.800 iken en yüksek tahmin $24.120 olarak gerçekleşmiştir. Bir uç değer olan bu en yüksek tahmini yine de veri setinden çıkarmadım. Ancak bundan hemen önceki en yüksek değer $12.000’dir ve $9.000 üzeri toplam tahmin sayısı 5’tir. Ortanca değer $5.590,02 ile $5.835,16 şeklinde hesaplanmış olan ortalamanın solunda yer almaktadır. Veri setinde en fazla tekrar eden tahmin değeri ise ilginç bir şekilde $5.555,00’tir. Bu sayı dışında iki kere bile tekrar eden sayı yokken 5.555 sayısı 3 kere tercih edilmiştir. Burada da analizden ziyade başka etkiler olsa gerek. 🙂

Bu veriler için 7 sınıf ile oluşturduğum Frekans Dağılım Tablosu ise yukarıdaki gibidir. Frekans dağılım tablosunda sağ tarafta yer alan uç değerler biraz sıkıntı yaratmış olsa da yığılmanın ortalama etrafında ve simetrik bir şekilde dağıldığı görülmektedir. Tahminlerin standart sapması $1.938,77 olarak hesaplanmıştır. 187 kişinin katılım gösterdiği çalışmada gözlemlerin yüzde 91,44 gibi önemli bir kısmı bir standart sapmalık aralıkta yer aldığı için sadece bu değerelere bakarak bile verilerin normal bir dağılım gösterdiğini doğrulanabilir.

Bunun ardından Ether (ETHUSD) için 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren günlük kapanışların yer aldığı bir grafik oluşturarak frekans dağılım tablosundaki verileri bununla birleştirdim. Yahoo Finance üzerinden çektiğim veriler mavi çizgi ile gösterilmektedir. Dikey eksende ABD doları bazında ETH fiyatları yer almaktadır. Yatay eksendeki tarihlerin son verisi boştur, çünkü 31 Aralık tarihi, bizden beklenen fiyat tahmini için ayrılmıştır. Bununla birlikte bu tarih üzerinde bulunan kırmızı noktalar katılımcıların fiyat tahminlerini ifade etmektedir. Her ne kadar üç boyutlu derinlik katmak için eklediğim kırmızı eğri beklenen etkiyi üretmese de bu, frekans dağılım tablosunun bir yansıması gibi düşünülebilir.

Gerek şeffaflık gerekse de katılımcıların tahminlerinin çapa etkisine maruz kalmamak için kendi tahminimi analize başlamadan önce hazırlamakla birlikte sisteme süre bitiminden biraz önce girdiğimi söylemeliyim. Benim tahminim $4.112,35 şeklindedir. $250,00 seviyesinden başlayan ve Nisan ayında zirve Temmuz ayında dip yapan çıkışın devamı ne olur bilemiyorum, ama bu vesile ile Ethereum evreni ve bunun dijital para birimi olan ETH hakkında çok şey öğrendim diyebilirim. Belki bunları da başka bir yazıda aktarırım, ama kısaca Bitcoin’in 1,1 trilyon dolarlık piyasa değeri ile hâlâ Ether’in iki katı bir seviyede bulunduğunu söyleyebilirim. Ancak Ether’in dijital dünya ile daha yakın bir çağrışım ile kullanıldığı ve DeFi, Metaverse vb. kapsamında adının daha çok geçtiği aktarılıyor. Dolayısıyla da kripto sektöründeki alt gelişmeler açısından bir potansiyel taşıyor.

Kullanımı kolay ve temel sorulara basit açıklamalar getiren bir site tasarımı yapmışlar. Bir yatırımım olmadığı gibi tahminimdeki sayıların bir Fibonacci dizisi izlemesinden pek de güvenilir olmadığını (ya da mükemmel bir tahmin olduğunu) düşünebilirsiniz. Bunun için bir ay daha beklememiz gerekecek. Ama teknik analiz dayanaklı hesaplamalarım yanında Bitcoin ve küresel enflasyon beklentilerini dikkate alan bir hikâye üzerinden tahminde bulunduğumu belirtebilirim. Bitcoin’den sonra gelen ikincilik bence çok önemli ve enflasyon beklentilerindeki kötüleşme yanında FED’in Aralık ortasında alacağı karar ETH fiyatı açısından bir ivme getirebilir.  

Herkese başarılar dilerim. 


Ergun UNUTMAZ, 02.12.2021


SONUÇLAR

Öncelikle yeni yılın bu ilk girişiyle beraber herkse iyi bir sene dilerim.


Şant Bey’in paylaştığı üzere belirtilen saatte oluşan ETHUSD fiyatı 3.648,7148 şeklinde oluşmuştur. Kitap tavsiyesi benim için zaten bir kazançtı, üzerine bir de bu tür Excel, Ekonometri ve Tahmin Yeteneklerini çalıştırma fırsatı da bonus oldu. Katılım gösteren herkese teşekkür eder, kazanan kişiyi de tebrik ederim. En yakın tahmin 3.666,33 ile @muhassal_ adlı katılımcıya aittir. Geçen seneki gibi yine başarılı bir tahmin görmekten mutluyum ve seneye bu konuda daha iyi bir çıktı üretmek için daha hevesliyim.🙂


Herkese yeni yılda başarılar ve esenlikler dilerim. 


Ergun UNUTMAZ, 01.01.2022


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *