Economy

Piyasa Analizleri ve Beklentiler 17

Ocak 2021


Yılın son ayını oldukça iyimser fiyatlamalar ve yükselişlerle tamamladık. Geçen ayın Piyasa Analizleri ve Beklentiler raporunda da hisse senetleri piyasasına rekor düzeyde para girişi olduğundan bahsetmiş, 1998’den beri aylık bazda en yüksek çıkışı yaşadığımıza dikkat çekmiştim. Bununla birlikte temkinli olmak ve piyasa ile inatlaşmamak konularında da kendime notlar düşmüşüm. Dilerseniz hem Aralık ayı gerçekleşmelerini hem de genel düşüncelerimi alt başlıklarda aktarayım. Yalnız bu notların Ocak ayı planı değil, 2021 için genel düşünceler olduğunu belirtmemde fayda var. Portföy planımın ana çizgisini netleşmiş olsa da henüz tam bir kalibrasyona gitmedim. Buna da ileride başka bir yazıda değinirim.

Klasik durum değerlendirmemizi yaparak başlayalım ve yıl başından itibaren standardize edilmiş olarak hazırladığım, seçilmiş hisse senedi endekslerinin değişimlerini inceleyelim. Sonra da değerli metallar, petrol ve pariteler ile de devam ederiz. 

1 – Endeksler

Görüldüğü üzere tüm endeksler Aralık ayında net bir yükseliş gerekleştirmiştir. Kendisini bir türlü 02 Ocak tarihli referans değerinin üzerine atamayan DAX Endeksi de (kırmızı çizgi) yılın son ayında bunu başararak yatırımcılara yüzde 2,49’luk bir getiri sağlayabilmiştir. Ancak asıl dikkat çekici sıçrama BIST 100 Endekisinin performansındadır. Ağustos ve Eylül aylarında negatif ayrışarak global çıkış trendinden faydalanamayan yatırımcılar ve sabırla bekleyenler Aralık ayında müthiş bir ralliye tanıklık etmiştir.

Kasım ve Aralık aylarında sert yükselişlerle BIST 100 Endeksinin (turkuaz çizgi) yüzde 27,38’lik yükselişle (buradaki endeksler bazında) yıl sonunda en çok değer kazanan endeks olduğunu söyleyebilirim. Hatta grafiğe bakınca BIST 100’ün Mart ayındaki çöküş döneminde de Nikkei 225 Endeksi ile birlikte diğerlerine göre nispeten daha yukarılarda kaldığı görülmektedir. Son madalyayı da yıl boyunca liderliği üstlenip son anda geçilen Nasdaq Endeksine vermek gerekir. Teknoloji hisselerinin önderliğinde güçlü kalmayı başaran Endeks yatırımcılarına (yıl başına göre) yüzde 23,11 getiri sağlamıştır. 

by Ergun UNUTMAZ

Küresel anlamda büyük fonların likit varlıkları bu piyasalara kanalize ettiğini görebiliyoruz. Ancak bulunduğumuz nokta sevinmek için biraz erken olabilir ve olumsuz haberler ile bu çıkışın bir düzeltmesi gelebilir. Genel anlamda, uzun vadede hisse senetlerinin potansiyeline inanan birisi olarak, bu durum bende mevcut pozisyonlarımı kapatmak için bir gerekçe oluşturmuyor. Ancak bir miktar kâr realizasyonu ve olası düşüşler için kaynak yaratma anlamında taktik bir değişiklik seçeneğimi son çeyrekte olduğu gibi Ocak ayında da kullanmaya devam edeceğim. 

Özellikle de sektörel geçişlere önem veriyorum. Aşırı fiyatlamalar olduğunu düşündüğüm noktalarda ise portföyün spekülasyona ayırdığım kısmı ile açtığım işlemleri sürdürüyorum. Yıl içerisinde üç yeni ülkeye yatırım planım var ve analizlerim henüz bitmedi. Bunun dışında bir süredir takip ettiğim ve olası bir düşüşte portföyüme eklemek istediğim şirketleri de yakından izliyorum.

2 – Değerli Metaller

Altın

Güvenli liman altın 2020 yılına yine damgasını vurdu diyebiliriz. Uzun süredir yüksek maliyetli altın taşıyanlar ve fonlar bile geçtiğimiz yıl kâr yazmışlardır. Benim için Türkiye bazında gram altın olarak yaptığım uzun vadeli işlemler bile yüksek oranda başarı sağladıysa başta “profesyonel fonlar” ardından onlardan daha tecrübeli “gün yapan teyzeler” bu çıkış dalgasında hem dövize endeksli bir aracın getirisinden hem de artan altın fiyatlarından faydalanmışlardır. Ancak yılın ikinci yarısı işler kısmen terse dönmüştür. Bakalım 2020 yılı fiyat hareketleri bize neler söylüyor?

Kaynak: TradingView XAUUSD


Öncelikle yıla başladığı ons bazında $1.455 seviyesinden $1.700 seviyesine hızlı bir çıkışla başlayan XAUUSD Mart ayındaki yoğun satışlardan nasibini alarak tekrar $1.455 seviyesine gelerek 200 günlük ortalamadan (mavi çizgi) yükselişine başlamıştır. Ardından $2.075’de bir zirve yaparak tekrar 200 günlük ortalamaya çekilmiştir. Bu kez dip olarak belirtebileceğimiz nokta $1.765’tir. Yıl kapanışı ise $1.900 civarında oluşmuştur. 

Her ne kadar artan riskler ve güvenli liman arayışları ile birlikte enflasyon kaygıları altında bir yükseliş beklentisi yaratsa da ben son çeyrekten kalan çekimser tavrımı koruyorum. Evet belki 2021 yılının sonu buraların çok üzerinde olacak ama bir süre izlemekten yanayım. Çünkü (temel makro gerekçelerim bir yana) grafik ve göstergeler biraz beklememin yerinde olabileceği hissi veriyor. Momentum (2) ve MACD (3) toparlanmaya ve çıkışa işaret etse de Stochastic tercihimde (1) kısmen uyumsuzluk olması ve düşen kanalda (kırmızı çizgi) durumun netleşmemiş olması bu nedenlerin bazıları.

Bir taraftan da ortalamalar ve hacim desteği ile bir çıkış yakalanırsa kaçırmamak için hazırlıklı olmak lazım. 2021 yılında altın, gümüş ve platinyum favorim olmaya devam edecek. Bu konuda daha önce bolca yazmıştım. Herkesin kendi tercihi tabi, ancak benim zamanlama konusunda biraz farklı hesaplarım var. Bu kapsamda gümüş ve platinyum için de sadece 2020 performansını ekleyerek paritelere geçelim.

Gümüş

Kaynak: TradingView XAGUSD

Platinyum

Kaynak: TradingView XPTUSD

3 – Petrol

Brent türü petrolde yaşanan stres benim için 2020 yılının en büyük başlıklarından birisidir. Bu konuda da Contango başlıklı yazımı okumadıysanız bir göz atmanızı tavsiye ederim.
 

Kaynak: TradingView USDBRO

Nisan ayının sonlarına doğru spot piyasada varil başına $16 seviyesini ve vadeli piyasada negatif fiyatlamaları gören Brent türü petrol aslında endekslerin seyri ile neredeyse bire bir uyumludur. Ekonomiler toparlanmaya başladıkça artan üretim, ham madde ve petrol talebi fiyatları önce $45’a kadar taşımış, sonra burada uzun bir süre dinlenerek yılı $51,70 seviyesinden kapatmıştır. Tabi arada Kasım ayında ikinci kapanma dalgasının endişesi ile $35 seviyesi bir kere daha görüldükten sonra buraya ulaşılmıştır. Aşı haberlerinin pozitif katkısı talebi ve fiyatları yukarı taşımıştır. OPEC+ üyelerinin kararlarına ise Ekonomi Politika Strateji raporumda yer verdiğim için sadece 2021 yılının yine pamuk ipliğine bağlı olabileceğini belirtmek isterim. 

4 – FOREX

Gerek DXY Endeksini etkileyen gelişmeler, gerekse de Avrupa Birliği’nin toparlanma hızı ile Birleşik Krallık için artık geride kalan BREXIT majör pariteler olarak adlandırabileceğimiz para birimlerinden üçünü doğrudan etkilemiştir. Dolayısı ile yıl içinde dolar endeksinin kompozisyonuna ve diğer para birimleri ile korelasyonuna detaylı yer verdiğim için burada sadece paritelerin bir yıllık seyirlerine değineceğim.

by Ergun UNUTMAZ

İlk grafik DXY Endeksi ile negatif korelasyon taşıyan Avro (EURUSD) ve Sterlinin (GBPUSD) durumunu yansıtmaktadır. İkinci grafikte ise Kanada doları (USDCAD) ve Japon Yeni (USDJPY) için pozitif korelasyon gösterilmektedir. Her ayın ilk gününün kapanış değerleri ile oluşturduğum bu çalışmaya dönem dönem yorum yaparız. 

by Ergun UNUTMAZ

Pozisyonlarım konusunda ise Brexit öncesi yüksek oynaklıkta doğru pozisyon ve zamanlama ile GBPUSD pozisyonlarımı kapattığımı açıklamıştım. EURUSD için de kısmen zarar kısmen kâr ile pozisyonlarımın hepsini sonlandırdım. Geriye sadece USDCAD ve USDJPY paritelerinde bulunan “long” pozisyonlarım kaldı. DXY Endeksindeki gevşeme beklentim biraz daha zaman yayılan bir düşünce. 2021 için bu konuda net bir görüşüm henüz yok. Ciddi anlamda yüksek dolar short ve avro long pozisyonlar yanında makro çerçeve bir parasal genişlemeye işaret etse de burada da temkinli davranacağım. Acelem yok. 

5 – Sonuç

2020 yılından çoğu kişi şikayetçi, ancak yıl sonunda bir bilanço çıkardığınızda; ilk defa hisse senedi piyasasına girenler dâhil büyük bir çoğunluk, başka yerlerde ve geçmişte kazanmadıkları bir yüzdeyle getiriler elde ettiler. Dilerim herkes daha çok kazanır ve daha iyi yerlere gelir.

Ancak geçtiğimiz yılın üç dört farklı noktasından kesit alıp haber başlıklarına baksanız bu tutarsız durumu açıklamakta zorlanırsınız. O yüzden dikkatli ve temkinli, bilgiye ve analize dayanan ama en çok da krediden uzak durarak anaparanızı korumanızın önemli olabileceği bir dönemde olduğumuzu hatırlatmak isterim. Kendi sorumluluğunuzda ve basiretli kararlar almanızı önerir;

Kazançlı yatırımlar dilerim. 

Ergun UNUTMAZ, 03.01.2021


UYARI

Uzun vadeli portföyüme ek olarak döngüsel trendlere uygun olduğunu düşündüğüm orta vadeli ve alım-satıma yönelik olarak da kısa vadeli portföyüm için yaptığım öngörüler sadece kendime notlar olup herkes için uygun değildir. Buradaki fikirler tamamen benim portföy maliyet yapıma ve getiri-risk beklentime göre şekillenmektedir. Yatırım kararlarınız için lütfen yatırım danışmanınıza başvurun ya da kendi durumunuza uygun tercihlerde bulunun.

Herkes aynı resme bakıp farklı yorumlar çıkarabilir, o yüzden ben dâhil başkalarının sözleri veya planları ile zor kazanılan birikimlerinizi riske atmayınız. Yatırım işi ciddi bir altyapı, birikim ve tecrübe gerektirmekte olup piyasalardaki değerler önceden bilinemez.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *