Chess

Satranç Sezonu 2023/24

2022/23 Performansım ve Düşünceler


Her ne kadar bu sayfada ekonomi, finans ve kitap inceleme yazıları yoğun olsa da eskiden takip edenler seyahat, satranç ve çeşitli konularda da kişisel notlarımı paylaştığımı bilirler. Bugün satranç üzerine biraz da geçmişle yüzleşen ve geleceğe bakan bir yazı hazırladım.

Almanya’da satranç sistemi son derece verimli, sistematik ve keyifli bir aktivitedir. 7’den 70’e her yaş grubundan katılımcı var dersem yanlış olur. Çünkü burada eğitim çok daha erken yaşlarda başlayıp 90’lı yaşlarda hâlâ devam edebiliyor. Oyun gücü seviyesiyse oldukça iyi durumda. Zaten dünyanın en iyi oyuncularının katıldığı ve dünyanın en kuvvetli ligi olması da öyle parayla, sponsorla iki günde başarılacak bir iş değil. Neredeyse en ufak siyasi yerleşim biriminin dahi satranç kulübü var ve iyi niyete dayalı eğitim, çaba ve çalışmalarla maliyetli bir süreç etkin bir şekilde yürütülüyor. Dolayısıyla Almanya’da satranç, federal bir çatı altında, sistematik bir şekilde ve çok sayıda alt liglerden oluşan organize bir yapı şeklinde katılımcılara zengin olanaklar sunuyor. Aşağıya 2023 yılının şampiyon takımı OSG Baden-Baden ve sağ tarafta da bu yıla başlarken takım oyuncularının kuvvet derecelerini gösteren bir resim ekledim. Muazzam bir kadro. 🤯 🙏🏻

Almanya Federal Satranç Ligi
2023 Şampiyonu: OSG Baden-BadenBenim buraları oyuncu olarak görmem mümkün değil, ancak yine son derece kuvvetli rakiplerle turnuvalarda karşılaşıp kendimi geliştirmek için sahip olduğum şansın farkındayım. Lig sistemi de öyle bir yaz kampı gibi bir haftada başlayıp biten organizasyon şeklinde değil. 10 takımın yer aldığı ve yaklaşık her ay bir maç yapılarak bir yıla yayılan süreç söz konusu. Takımların kendi evinde ve deplasmanda gerçekleştirdiği karşılaşmalar satranç dışında bir ağ ve seyahat, farklı bakış açısı katan çeşitlilikle dolu. Her bir karşılaşmanın 6 saate kadar sürebildiği düşünülürse aslında bu faaliyet oldukça yorucu ve hobi sınırlarını aşan bir girişim. Tabi lig karşılaşmalarının yanında bir de bireysel ve takım şeklinde kupa maçları; uluslararası turnuvalar, kulüp düzeyinde ve yerel turnuvalardan oluşan seçeneklere katılmak isterseniz tam zamanlı profesyonel sulara yelken açmış olursunuz.

2023/24 sezonunun ilk maçını yukarıda genel hatlarıyla açıklamaya çalıştığım bu tablo içerisinde Perşembe günü yaptım ve birazdan maç analizine geçeceğim. Geleceğe bakmadan önceyse kısaca geçmişle yüzleşmekte fayda var. Bütünsel salgın öncesinde fazlasıyla emek, vakit ve kaynak ayırdığım bu alan için motive edici bir yol haritası hazırlayarak bolca kitap okuma, analiz ve karşılaşmalara katılma yönünde bir ajanda yürütmüş, kısmen de başarılı olmuştum. Ancak bütünsel salgın satranç faaliyetini ciddi bir şekilde bozdu. İptal edilen karşılaşmalar, temas nedeniyle fiziki ortamdan çevrim içi ortama geçiş bir yandan çalışma disiplinimi ve isteğimi etkilerken bu süreçte çevirilere ve finansal piyasalara fazlasıyla zaman ayırmam da birçok kişide olduğu gibi benim de satranç gelişimimi tamamen değiştirdi.

Önceki yılların turnuvaları, hedef ve gerçekleşmeleri için blogda çeşitli yazılar var ancak son iki yılın değerlendirmesi için bağlantıları bırakayım:

Chess – Performans 2022
Chess – Performans 2021

Gereken çalışma ve disiplini yerine getirmemenin doğal bir sonucu olarak hedeflerime ulaşamadığım gibi mevcut kuvvet derecemin gerilemesine de engel olamadım. Bahane aramaya gerek yok, çalışmayınca olmaz. Evet, bu zaman zarfında farklı alanlarda başka kazanımlarım olduğu için genel olarak yine de mutluyum. Satranç açısındansa Lichess üzerinde oluşturduğum Café Finans Satranç platformunda yeni şeyler öğrenip değerli kişilerle tanıştım. Birçok kişinin satranca ilgi duymasına küçük de olsa bir katkım olduysa ne mutlu. Belki ilerde burada yine hafta sonu turnuvaları yapabiliriz.

2023/24 Sezonuna Bakış


Gelelim yeni başlayan sezona. Bu sene satranç okumaları, maç analizleri ve ilgili çalışmalar yanında en azından lig maçlarının tamamına katılmak istiyorum. Puan ya da derece gelişimi olarak ilk aşamada 1.500 – 1.600 aralığında bir seviyeye çıkabilmek kendi adıma büyük bir başarı olur. Şartlar uygun olursa da bir uluslararası turnuvada mücadele etme yönünde planım var.

Bu düşüncelerle sezonun ilk maçını 14 Eylül Perşembe günü Baden-Württemberg Eyaletinin takımlar kupa turnuvasının ilk turunda gerçekleştirdim. Tabi mevcut puanımla bu yukarıda bahsettiğim ligden yıldızlar kadar uzakta bir seviyede, alt kategoride. Yine de maçtaki düşüncelerimi ve gerçekleşmeleri genel hatlarıyla aşağıda belirteyim. Seviye olarak benden çok daha ileride olanlar için sıkıcı bir parti belki ama yeni başlayanlar için de bir o kadar yol gösterici olabilir. Buyrun konuma bakalım:

İlk hamlenin üzerine tıklayarak açılacak ekrandan hamleleri dilediğiniz yerden devam ettirebilir, tahtayı sağ alttaki tuş üzerinden çevirebilirsiniz. Atladığım ya da göremediğim hamleler olmuşsa da siz böyle bir durumda ne yapardınız diye farklı varyantları iletmenize sevinirim.
Satranç sezonuna, bu şekilde başarılı bir planı hazırlayarak ve planı iyi bir şekilde uygulayarak galibiyetle başlamaktan dolayı mutluyum. Dilerim sezon boyu bu şekilde iyi bir performans sergileyerek hedeflerime ulaşırım. Takım olaraksa diğer masalarda kırılma noktalarında üstünlüğü sağlayamadığımız için kulübün ikinci takımı olarak kupaya erken veda ettik. Bundan sonraki lig maçlarında yine güzel karşılaşmalar olursa buradan aktarırım.

Güzel bir hafta sonu dilerim.

Ergun UNUTMAZ, 16.09.2023


2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *