Book Reviews,  Economy,  Various

NASDAQ Tahminleri

Her yıl sonunda, kişisel bir iş disiplini gereği, geçen yılın performans analizini yapmayı ve gelecek yıla ilişkin portföy planlamasını gerçekleştirmeyi özenle yürütürüm. Bu da benim için bir zorunluluk ya da yük değil, keyifle üstlendiğim bir girişimdir. Bu kapsamda da birçok rapor, beklenti ve görünüm notu okur; benden farklı düşünen kişi ve kurumların yazılarını da özellikle incelerim. Bunların bir kısmını blog yazılarımda sizlerle de paylaşıyorum. Yılın son ayındaki bu sürecin bir noktasındaysa, ne zaman geleceğini bilmediğim ve her seferinde tüm işimi kenara ayırıp severek yürüttüğüm başka bir çalışma vardır:

Sayın Şant Manukyan‘ın geleneksel yıl sonu kitap hediyesi! Kitap önerisinin kendi başına lezzeti yanında katılım süresi birkaç saat ile sınırlı olan ve bir finansal aracın yıl sonu kapanış fiyatının tahminine yönelik yarışmayı oldukça heyecanlı bulurum. 🔊 ⏱️ 📊

Bu yılsa süreç benim için beklenmedik bir sürpriz sayesinde çok daha değerli oldu. Şant Bey’in yorum ve analizlerini keyifle takip etmek, ondan çok şey öğrenmekle birlikte çevirisini yaptığım kitabın bu yılki ödül olduğunu görmek ve Şant Bey’in iltifatına mazhar olmak ayrı bir onur verdi. Dolayısıyla sözlerime, öncelikle kendisine bir kere daha teşekkür ederek başlamak isterim. 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Değer Yatırımcılığı herkese uygun bir strateji olmayabilir, ancak değer bilmek, ister yatırım ister alım satım söz konusu olsun isterse de başkalarıyla ilişkilerimiz çerçevesinde düşünülsün mutlaka öğrenilmesi ve geliştirilmesi gereken bir yetidir. Bu vesileyle en yakın tahminde bulunarak kitabı kazanacak olan kişiyi şimdiden tebrik eder, bu kitabı da genel olarak herkese öneririm.


Christopher H. Browne’nın kaleme almış olduğu “Değer Yatırımcılığı için Küçük Kitap” Scala Yayıncılık tarafından okuyuculara sunulmuştur. Dili anlaşılır ve teknik hesaplamalardan ziyade gündelik hayatta karşılık bulacak ifadelerle aktarılan “değer” kavramıyla fark yaratan bir yöne sahiptir. Teknik hesaplamalarla elde edilen değerin, “fiyat” karşısındaki belirleyici rolü benim anlayışım açısındansa son derece önemlidir. Yukarıda bağlantısını eklediğim önceki bir blog yazım kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için yardımcı olabilir.

Photo by Mark Konig

“Bu bir tahmin yarışmasıydı, sonuçlar nerede?” diyenlerin sabrını bir tık daha zorlayarak, Nasdaq için kapanış tahminlerine geçmeden önce, arşivden iki yazıyı, daha önce okumamış olanların dikkatine sunmak isterim. Bu yazılarda tahmin diye geçiştirdiğimiz süreçteki benzer kavramlar arasındaki farklardan, aslında çoğumuzun bir şekilde tahmin yaptığına; tahmin sürecinde kullanılan yöntemlerden, kitlesel verinin faydasına kadar çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu kapsamda Şant Bey’in blog yazısını kesinlikle okumanızı öneririm.

1) Neden Tahmin Yaparız
2) Nasıl Tahmin Yaparız 
3) Kitlelerin Bilgeliği vs Çılgınlığı


Peki yarışmaya katılmak ve kazanmak için ne yapmak gerekiyordu? Siz bu yazıyı okuyorsanız biraz geç olduğunu belirtmem gerekir, çünkü 9 Aralık günü saat 16.00’ya kadar “NASDAQ Composite Index ya da TradingView’daki koduya IXIC için 30.12.2022 tarihinde kapanış fiyatı ne olur?” şeklinde yöneltilen soruya bir tahmin girmeniz gerekiyordu.

Doğal olarak süre sonrasında yapılan girişleri ve aralık şeklinde sunulan tahminleri değerlendirmeye dâhil etmedim. Mükerrer girişledense sadece birini dikkate aldım. İki üç tane de veriyi anlamsız derecede düşük ya da yüksek olduğu için elemek zorunda kaldığımı ayrıca belirtmek isterim. Ancak bunların hepsi veri analiz sürecine yönelik açıklamalardır. Çünkü kitap çekilişi ve kazananın belirlenmesinde son söz Sayın Manukyan’ındır. Yine de farklı bir durum oluşursa ve siz kazandığınızı iddia ediyorsanız, bir ekran görüntüsü ile durumu belirtirseniz sonuçları yayınlarken ben de verileri güncellerim. Sebebini anlayamasam da Twitter’da bazen sayfaların görüntülenmesinde algoritma kaynaklı farklılıklar olabiliyor. 

Gelelim analiz çıktılarına. Önceki senelerde ortalama 200 kişinin tahminleri ile oluşan havuz bu sene elemeler sonrası 925 veri ile bir rekor kırdı. Katılımcıların uzmanlığı konusunda net bir bilgim yok ve ne kadar uzman olsalar da piyasada fiyatların önceden kesin olarak bilinemeyeceğini baştan söylemekte fayda var. Yine de sonuçların istatistiksel olarak normal dağılım özellikleri gösterdiğini söyleyebilirim.

Özet istatistikler şöyledir: Dikkate alınan veriler bakımından, katılımcılar arasında beklenen en düşük kapanış fiyatı tahmini 7.206,00 dolarken en yüksek tahmin 21.256,00 dolar şeklindedir. Birer uç değer olan nitelendirebileceğimiz bu tahminleri yine de veri setinden çıkarmadım. Ancak yukarıdaki grafikten de görülebileceği gibi 10.000 doların altındaki tahmin sayısı toplam 25 adettir. Benzer şekilde 13.600 dolar ve üzeri tahmin sayısı da 19 adettir. 925 adet veri içerisinde bunları veri setinin anlamlılık düzeyini bozmayan, kabul edilebilir girişler olarak aldım.

Ortanca değer 11.776,00 dolar olarak hesaplanmıştır ve 11.722,43 dolar şeklindeki ortalamanın sağında yer almaktadır. Veri setinde en fazla tekrar eden tahmin değeri, 8 veri girişiyle $11.500,00’dür. Bunun dışında 9.999 ve 12.500 gibi kapanış fiyatları da ilgi görmüştür. 🙂

Bu veriler için 7 sınıf ile oluşturduğum Frekans Dağılım Tablosu ise yukarıdaki gibidir. Katılımcıların düşüncesini yansıtan frekans dağılım tablosuna göre yıl sonunda 11.200 ile 12.400 aralığında bir sonuç baskın görünüyor. Tüm verilerin ortalama etrafında simetrik bir şekilde dağıldığı grafikten anlaşılmaktadır. Tahminlerin standart sapması ise 899,49 olarak hesaplanmıştır. Gözlemlerin yüzde 89,08 gibi önemli bir kısmı bir standart sapmalık aralıkta yer aldığı için sadece bu değerelere bakarak bile verilerin normal bir dağılım gösterdiğini doğrulanabilir. Ancak geçmiş yıllarda kazanan sonucun ortalamadan değil, uçlardan geldiğini de hemen hatırlatmakta fayda var.

Bunun ardından NASDAQ Composite Index (IXIC) için 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren günlük kapanışların yer aldığı bir grafik oluşturarak frekans dağılım tablosundaki verileri bununla birleştirdim. Yahoo Finance üzerinden çektiğim veriler yukarıdaki grafikte mavi çizgiyle gösterilmektedir. Dikey eksende ABD doları bazında kapanış fiyatları yer almaktadır. Yatay eksendeki tarihlerin son verisi boştur, çünkü 30 Aralık tarihi, bizden beklenen fiyat tahmini için ayrılmıştır. Bununla birlikte bu tarih üzerinde bulunan kırmızı noktalar katılımcıların fiyat tahminlerini ifade etmektedir. Her ne kadar üç boyutlu derinlik katmak için eklediğim kırmızı eğri beklenen etkiyi üretmese de bu, frekans dağılım tablosunun bir yansıması gibi düşünülebilir.

Gerek şeffaflık gerekse de katılımcıların tahminlerinin çapa etkisine maruz kalmamak için kendi tahminimi analize başlamadan önce hazırlamakla birlikte sisteme süre bitiminden biraz önce girdiğimi söylemeliyim. Benim tahminim 10.630,72 dolar şeklinde ve ortalamaya göre yaklaşık iki standart sapma aşağıdadır. İçinde bulunduğumuz yıla 15.732,50 dolar seviyesinden başlayan ve sürekli düşüş gösteren Endeksin yıl içindeki en düşük noktası 10.321,39 dolardır. Sürecin devamı ne olur kim kazanır bilemiyorum, ama tahminim başarılı olursa hakkımdan feragat edeceğimi belirterek ikinci en iyi tahminde bulunan kişinin kazanan sayılmasını dilerim. Nasdaq Endeksi ve genel olarak piyasalara ilişkin değerlendirmelerime ise 2022’den 2023’e Portföy raporumda yer vereceğim.

 
Herkese başarılar dilerim. 


Ergun UNUTMAZ, 14.12.2022


Önceki yıllara ait yazılardan bazıları şöyledir:

BTCUSD Tahminleri
ETHUSD Tahminleri


Yeni yılın muhtemelen ilk yazılarından biri olacak bu konuda ben de sizler gibi sonuçları sabırsızlıkla bekliyorum. Son kapanış verisini ve Şant Bey’in açıklayacağı kazananı burada ayrıca duyuracağım.


SONUÇLAR


Tekrar merhaba!

Oldukça heyecanlı geçen bir yarışma sürecini daha geride bıraktık. Borsalar bu kadar düşmüşken artık düşmez diyenler için biraz hayal kırıklığı oldu ve Nasdaq Composite Index düşüşünü sürdürerek yılı 10.466,48 seviyesinde tamamladı. Böylece kazanan kişi 8 sınıf arasından soldan ikinciye denk gelen aralıktan çıktı. Yukarıdaki grafikte yarışma sürecindeki fiyat hareketlerini mor çizgiyle belirttiğim kutu içinde yakın tahminleri ise sağ üst köşede gösterdim. Şant Bey her iki yakın tahmine de birer kitap hediye edeceğini belirtti. Kazananları tebrik ederim. Hem bu yarışma ve kitap hediyesi için Şant Bey’e hem de katılım gösteren herkese bu vesile tekrar teşekkür ederim. 🙏🏻👏🏻

TradingView – Ergun UNUTMAZ


Benim tahminim olan 10.630,72 değeri ise son derece yakındı ve bu da ayrıca sevindirici. 😀 Tahminle iş yapılmayacağını, ancak iyi bir çalışma disiplininin belirli varsayımlar altında belirli kararlar almayı kolaylaştırıcı öngörüler içermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle de başarı için önceden yapılacak hazırlığın bir ön koşul olduğuna inanıyorum.

2023 yılının sağlıklı, mutlu ve başarılı geçmesini dilerim.Ergun UNUTMAZ, 02.01.2023


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *