Book Reviews,  Economy

Value Investing

The Little Book of Value Investing
CHRISTOPHER H. BROWNE

On this site, I have previously mentioned many books and some of those were on “valuation and value“. I have added notes, translations and study materials for the practitioners and novice, who believe that investments should be based on the simple value principle. In addition to that, two of the books that I have translated into Turkish were about the valuation: The Little Book of Valuation from Professor Aswath Damodaran and later on Narrative and Numbers again from the well respected Professor, the Dean of Valuation.

I am glad that Turkish financial community appreciated the works and benefitted from the additional examples and contributions that I brought along the way. On the other hand, for the beginners and people who would like to grasp the essentials of valuation, rather than making their own valuations, there was something missing. Those two books were comprehensive and full of calculations, which might be difficult for some people.

Photo by Ergun UNUTMAZ


With these ideas I have searched for a pure valuation book, which explains the core ideas, gives examples to make those theories concrete and bring evidence from the academic world that examines those hypothesis. However that book should not bore the reader with financial proofs and relentless calculations. I know that it seems like a tough challenge, but I was lucky to have such a book at my library. It is called “The Little Book of Value Investing” and the author is Christopher H. Browne.

Many people doesn’t recall this name, because he and his father were at the other side of the desk. Many of us recognise Benjamin Graham with his Intelligent Investor book and Warren Buffett with plenty of works including my other translation Warren Buffett & the Interpretation of Financial Statements. Maybe some of us also heard the legendary investor Walter Schloss and his hard to pass return rates. What brings these names together is, they all made their investments based on value and via Tweedy, Brown’s brokerage firm. Even it was old Brown who bought the Berkshire Hathaway shares for Buffet.

So you now know the author, and there is not much to say on the book. It not only explains the concept of value and how to find undervalued stocks, avoid overvalued ones, but also what it takes to become a value investor. Besides learning fundamentals of value analysis you also need some tips on psychological factors and self discipline to maintain your investments and take bold decisions at difficult times. Therefore both meanings of value investing are equally important.

I have started to translate this precious book months ago and submitted my work on the February of 2022. At the beginning of May, I have learnt from the publishing house, that the book was ready for publishing and I have read the latest version. However, I realised that this version was different than my final work. Therefore, I have sent a correction file and now, together with the excited community, waiting for the outcome. With this opportunity, I would like to extend my thanks to the Scala Yayıncılık, which is a distinguished publisher and online book store, for making it possible until this point. The final decision and arranging the calendar are up to Scala Yayıncılık, and I hope and wish for the readers all the best.

Ergun UNUTMAZ, 25.06.2022
The Little Book of Value Investing, Christopher H. Browne, John Wiley & Sons, Inc. Hoboken, New Jersey, 2007.

TÜRKÇE TANITIM


DEĞER YATIRIMCILIĞI İÇİN KÜÇÜK KİTAP

Daha önce bu sitede çok sayıda kitap üzerine kendi yorumlarımı da içeren tanıtım yazıları hazırlamıştım ve bunlardan bazıları da değer yatırımı ve değerleme konularındaydı. Bu notlara ilave olarak değerleme öğrencileri için bazı çeviriler, kısa bilgiler, hesaplama örnekleriyle detaylı çalışmalara da yer verdim. Çevirisini yaptığım kitaplardan ikisi değerleme üzerineydi ve bunlar: Profesör Aswath Damodaran’ın Değerleme İçin Küçük Kitap adlı eseriyle yine aynı yazarın Anlatılar ve Sayılar başlıklı kitabıydı.

Finansal okuryazarlık kavramının Türkiye’de gelişmesi adına bu tür katkılara gösterilen ilgi ve okuyuculardan gelen değerli geri dönüşler benim için de çok anlamlıdır. Bu yüzden çevirinin ötesinde yaptığım ilave katkıların ve yazıların tamamını ücretsiz bir şekilde buradan ve YouTube kanalımdan sizlerle de paylaştım. Bununla birlikte değerleme kavramını öğrenmek isteyen, ancak hesaplamalarda boğulmak istemeyen ya da işin özünü kavramak isteyen okuyucular için bazı alanların daha basit bir şekilde açıklanmasına da ihtiyaç vardı.

Bu nedenle anlaşılırlık düzeyi yüksek, dili sade, hesaplamalar içinde kaybolmadan okunabilecek, ama örnekleriyle de okuyucuyu ikna edebilecek bir kitap arayışındaydım. Ayrıca bu kitabın dileyenlere ek okuma yapabilecekleri ve ileri sürülen tezlerin sınandığı akademik kanıtları da kapsayacak bir yapıda olmasını gözetiyordum. İlk bakışta oldukça zorlayıcı görünen böylesi bir çalışmanın yıllar öncesinden kütüphanemde bulunmasıysa işimi fazlasıyla kolaylaştırdı. Christopher H. Browne’ın “Değer Yatırımcılığı için Küçük Kitap” adlı çalışması tam da bu kriterlere uyuyordu. Hatta kitabın, işin sadece mekanik yönüyle sınırlı kalmayıp psikolojik unsurlarını da kapsaması beklentilerimi de aşan, sevindirici bir katkı olmuştu.Çoğu okuyucu bu kitabın yazarının ismine aşina değildir, çünkü Christopher Browne ve babası masanın hep diğer tarafında olmuşlardır. Oysa Akıllı Yatırımcı kitabından Benjamin Graham‘ı ve hakkında yazılmış sayısız kitap ve makale ile Warren Buffett‘ı hemen biliriz. Bu kitaplardan birisi de doğrudan değerlemeyle ilgili olmasa da işin özüne inmiş olan ve yine değer kavramıyla dolaylı olarak bağlantılı olan Warren Buffett ve Finansal Tabloların Yorumlanması adlı kitaptır. Belki bazılarımız muazzam getirileriyle efsane bir yatırımcı olan Walter Schloss ismini de duymuştur. İşte bu üç müthiş ismi bir araya getiren payda ise hepsinin alım satım işlerine aracılık eden şirketin Tweedy, Brown adıyla Christopher H. Browne ve babasının ortakları olduğu şirkettir. Hatta Berkshire Hathaway hisselerini Warren Buffett için satın alan kişi de Browne’nın babasıdır.

Görüldüğü üzere kitap oldukça değerli ve kendi kendini anlatan bir etikete sahip, ama yine de tekrar belirteyim. Değer kavramının ne olduğu, değerinin altında hisse senetlerinin nasıl satın alınabileceği ya da aşırı değerli hisse senetlerinden nasıl sakınabileceğimiz ve değer yatırımının neden diğer stratejilere göre üstünlüklere sahip olduğu bu kitapta sade ve açık bir dil yanında günlük hayattan örneklerle de ele alınmıştır. Buna ek olarak, akademik araştırma ve yayınlardan oluşan geniş bir kaynakça ile de desteklenen kitap değer yatırımı konusunda önemli bir eserdir.

Son olarak değerlemenin ve değer yatırımının temellerini öğrenmek, herkesin stres içinde olduğu bir ortamda güvenle yatırım yapabilecek bir donanım yanında psikolojik faktörleri ve disiplini de gerektirmektedir. Bu yüzden konuya sadece değer yatırımı değil, kişisel özellikleri de içerecek şekilde değer yatırımcılığı bakışıyla da yaklaşmak gerekmektedir. Biri olmadan diğerinin sürdürülebilir olmayacağı aşikârdır.

İşte tüm bu gerekçelerle geçen sene Eylül ayında çevirisine başlamış olduğum ve 2022 yılının Şubat ayında da son okumaları yapılmış olarak teslim ettiğim çeviri için ben de sizler gibi bekliyorum. Scala Yayıncılık‘tan Mayıs ayı başında kitabın baskıya hazır olduğu haberini alınca da sevinmiştim. Ancak ekteki dosyayı incelediğimde, mutabık kaldığımız metinden farklı bir durumla karşılaşınca da ilave bir düzetme dosyası sundum. Kitap basılır mı basılmaz mı, mevcut durum nedir ben de bilmiyorum. Son karar ve takvim belirleme yetkisi de Scala Yayıncılık’a ait olduğundan hayırlısını diler, sürecin okuyucular için en iyi şekilde sonuçlanmasını ümit ederim.

Son olarak, okuyucunun belki de fark edemeyeceği kadar önemsiz olsa da kitapta yer alan hesaplama ve örneklerde verilen değerleri tek tek yeniden üretip bazı hataları gidererek her zamanki kalitede sizlerin beğenisine sunduğumu, temel kavramları yine dipnotlarla açıkladığımı da belirtmek isterim. Bunlar üzerine ilerde blogda ek yazılarla bir derinlik de oluştururuz. Hatta sürece göre açıklamalar da gelir.

Şimdiden keyifli okumalar ve başarılar dileğiyle.  

Ergun UNUTMAZ, 25.06.2022


Christopher H. BROWNE, The Little Book of Value Investing – Çeviri: Ergun UNUTMAZ, Değer Yatırımcılığı için Küçük Kitap, Scala Yayıncılık, İstanbul, Birinci Baskı, …. 2022.


GÜNCELLEME: 14.08.2022

Bayram öncesinde ön siparişe açılan ve Ağustos ayının ilk haftasında okurlarla buluşan bu değerli ve önemli kitap, değer yatırımı konusuna ilgi duyan, bu yönde sistem yanında psikolojik yönleri de geliştirmek isteyen herkesin okuması gereken bir kaynaktır.

Özellikle de kendimiz ve çocuklarımız için ya da genel anlamda finansal okuryazarlık adına, uzun vadeli bakış açısıyla yapılacak olan yatırımlarda, bu kitap işin esaslarını kavramak bakımından basit ve anlaşılır anlatım tarzıyla güçlü bir rehberdir.

Keyifli okumalar ve başarılar dilerim.  

Ergun UNUTMAZ


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *