Book Reviews,  Economy

Warren Buffett & Fin. Tab.

Warren Buffett and the Interpretation of Financial Statements
The Search for the Company with a Durable Competitive Advantage

Mary BUFFETT & David CLARK


In various occasions I have explained my investment philosophy, horizon and style and commented on a couple of books like The Warren Buffett Way. If you are interested in the value investment, you can read those here on this blog. Although, technology and growth stocks put a distinct question mark to it recently, value investment is still considered by the experts as a solid investment approach in the long run. No matter which approach we embrace, we have to understand a company’s financial statements and capable to comprehend the accounting language. Then we can conduct our own analysis and understand others’ as well.

And today, I’d like to present you a valuable and comprehensive book.

Warren Buffett’s doctrine and his contributions to the theme are solid and well-known. There are many books, articles and letters from the incredible Berkshire Hathaway meetings, some of which are also available in Turkish. In all those books, the themes covered were more or less like stories, explanations, principles and etc. However, the questions like following were not answered before:

How does Warren pick his stocks?
Where does Warren look at the financial statements on his search for sound companies?
What gives a company durable competitive edge?

With this best selling book of Mary Buffett and David Clark all these questions have been elaborated and exposed directly to the readers via financial statements.

Photo by Ergun UNUTMAZOf course there are many different strategies and ways of making money on the financial markets, but keeping it for a long time requires a reliable system and discipline. With the Buffett’s methodology readers realise potential dangers and opportunities ahead. Even though you do not accept Buffett’s doctrine, there are very useful notes on this book for the accounting items. Reading and understanding financial statements of a company is a crucial task and with this popular book you will get a good mindset.

This book comprise of five parts and the first part is an introduction to the general principles of Buffett’s ideas. Then following three parts cover the financial statements; Income Statement, Balance Sheet, and the Cash Flow Statement respectively. Finally, the authors shed light on how to value a company with the given facts. There were some minor mistakes and drastic failures in the original version, and I have reported those to the authors directly. I hope they update those inconvenient points in the next edition and give a credit to my contribution, too.

With this opportunity, I would like to extend my thanks to the Scala Yayıncılık, which is a distinguished publisher and online book store in Turkey. They have added one more work to the Turkish literature and enhanced the available resources on value investment strategies. Besides, this book is not only a translation, but also a helpful guide to read financial statements for Turkish companies. Last but not least, this translated version also compare the previous and current accounting standards, which are applied in Turkey.

During my translation phase, I have checked the facts and recalibrated the tables and formulas for the readers. I have contacted to the authorities on the issue and scanned a wide range of legislative and educative materials. With this opportunity, I would like to thank my spouse and daughter for their support and patience on my endeavours.

I wish you a pleasant read.

Ergun UNUTMAZ, 02.05.2021


M. BUFFETT & D. CLARK, Warren BUFFETT and the Interpretation of Financial Statements, Simon & Schuster UK Ltd., 2011.

TÜRKÇE TANITIM

WARREN BUFFETT
VE FİNANSAL TABLOLARIN YORUMLANMASI
Sürekli Rekabet Üstünlüğü olan bir Şirket Arayışı

Warren Buffett’ın gerek zamana, gerekse de FORBES listesindeki rakiplerine karşı ispatlanmış öğretisinin yatırımcılar arasında genel kabul görmesi bu alanda hem daha çok kitap yazılmasına hem de daha çok araştırmaya neden olmaktadır. Değer yatırımına kişisel olarak önem verdiğimi çeşitli yazılarımda belirtmiş bir kişi olarak bu çalışmaları da elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum.

Değer yatırımında teknik ve psikolojik birçok unsur bulunmakla birlikte bunların en önemlisi olan “Değer nedir, bir şirketin değeri nasıl hesaplanır?” sorusunu Prof. Dr. Aswath Damodaran‘ın Değerleme için Küçük Kitap çevirisi ile cevaplamaya çalışmıştık. Bu çeviri sırasında karşılaştığım teknik detaylara birazdan geleceğim, ama bir iki soruyu daha hemen buraya not düşelim:

Yoğun finansal hesaplamalar yapmadan, finansal tablolar üzerinden iyi şirketleri nasıl bulabilirim?” ve bu konuda en iyisi olan “Warren Buffett kendisini zengin edecek şirketleri seçerken finansal tablo incelemesinde nelere bakmaktadır?“, “Bir şirkete, rakiplerine göre üstünlük sağlayan faktörler nelerdir?

İşte bu sorulara yanıt ararken tam da bu konulara hem de doğrudan bilgiye erişim avantajı olan bir kişinin kaleminden çıkmış bir kitabı çok önce keyifle okumuştum. 12 yıl boyunca, dünyanın en başarılı yatırımcısının gelini olan Mary Buffett ile Buffett öğretisi uzmanlarından; Omaha, Nebraska’da bir özel yatırım grubunun yönetici ortağı olan David Clark’ın ortak çalışması bu kitap akıcı dili, samimi tarzı ve derinlemesine teorik bir altyapı gerektirmeyen içeriği ile en çok satanlar listesine girmeyi hak ediyor diyebilirim.

Beş bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde genel bilgiler ve sürekli rekabet üstünlüğünün Warren’ın bakış açısından tanımlanması yapılıyor. Ardından gelen üç bölümde sırasıyla; Gelir Tablosu, Bilanço ve Nakit Akış Tablosu üzerinden Warren’ın öncelikleri ve kriterleri ile bu arayışa devam ediliyor. Son bölümde ise bu tür şirketlerin değerlemesine yer veriliyor. Dolayısı ile her bölüm ayrı bir heyecanla ve acaba bu hesap kaleminde önemli ne var diye merakla okumuştum.

Aynı şevki çeviri sürecinde de taşımakla beraber birçok engel ile karşılaştım. Bunlardan ilki; çeviri sonrası ABD şirketlerini inceleyecek kişilerin ABD için geçerli finansal tablolara ilişkin ayak izlerini kaybetmesi riskiydi. Hadi bunlar İngilizce karşılıklar ve dipnotlarla çözülebilse bile tablolar ve hesap kalemlerinin bir arada gösteriminin sağlayacağı kolaylık kaybolacaktı. İkinci sorun ise bu hesap kalemleri ve finansal tabloların yapısının Türkiye’deki sisteme bire bir uyumlu olmamasıydı. Dolayısı ile tabloları ve hesap kalemlerini yeni bir kitap yazıyormuş titizliği ile oluşturdum. Buradaki üçüncü sorun ise Türkiye Muhasebe Standartları / Türkiye Finansala Raporlama Standartları (TMS/TFRS) ile Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) arasında 2005 yılında yaşanan gelişmeler olmuştur.

Neredeyse aradan 10 yıl geçmiş olsa da hesap kalemleri için eski ifadelerin kullanımı eğitim platformları ve kitaplarda, kişilerin alışkanlıklarında hâlâ canlı ve yaygın. Dolayısı ile bu sorunları da çözüme kavuşturma hedefiyle yeni bir kitap yazmak kadar emek harcadığımı söyleyebilirim. Bu süreçte değerli kişilerin, konunun uzmanlarının fikirlerini ve makalelerini de içselleştirerek kitaba yansıtmaya çalıştım. Yine de eğer hatalarımız, eksiklerimiz varsa geliştirmekten mutlu olurum.

Bu kapsamda Finansal Tablolar Üzerine yazı serisi ile hem samimi bir yazı hem de elinizdeki kitaba teknik alanlarda destek olabilecek tablolar ve notlar ekledim. İlgili bağlantının altında ayrıca güncel uygulama örneklerine ve açıklamalarıma da ulaşabilirsiniz.

Bu vesile ile başta, yoğun çalışmalarımda bana vakit ayıran ve stresli zamanlarımda destek olan eşime ve kızıma, aileme ve finansal okuryazarlığa katkılarından dolayı Scala Yayıncılık‘a teşekkür ederim. Umarım bu kitap da siz okuyucuların beğenisini kazanır ve çalışmalarınızda faydalı olur. Ön siparişe açılan bu çalışmanın da finansal okuryazarlık dağarcığına daha fazla katkı sağlamasını umarak,

Keyifli okumalar ve başarılar dilerim.

Ergun UNUTMAZ, 02.05.2021


7 Comments

  • HUSEYIN AKGUN

    Merhabalar Hocam öncelikle Finansal Tabloların yorumlanması kitabı finansal okuryazarlığımın mihenk taşı oldu. Şimdi diğer iki çeviri kitaplarını temin etmeye çalışıyorum. İlk kitap sayesinde 2024 yılına kadar kasasına nakit 58 milyon ABD doları girecek bir hisse bulmamı sağladı. İlgiyle ve saygıyla takip ediyoruz. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  • KAZIM TEFENLİ

    Sitenize ilk defa girdim. Çeviri kitabı okumak isterim. DAMODARAN ‘da yaptığınız iki çeviriden Küçük Kitab olanı okudum. Şimdi ise diğerini okuyacağım. Gayretiniz eksilmesin. Teşekkür ediyorum. Kaynak kitapları dilimize kazandırıyorsunuz.

  • Nadire Cevahir Bolat Unutmaz

    Hem yabancı dil hem de teknik dil gerektiren kitapları okurken bazen “ahhh, keşke Türkçe’si de olsaydı” der, okurken bitap düşerim. Bu kitabı araştırırken tam da yeni çevirisinin yapıldığını görünce çok sevindim. Emeğinize sağlık, tüm okuyuculara faydalı olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *