Agenda,  Book Reviews,  Economy,  Various

Tahmin Yarışması 2023

Yıl sonu demek benim için; geçen yılın muhasebesi, performans analizleri ve geriye dönük işlemlerden çıkarılacak dersler yanında ileriye yönelik olarak stratejik planlama ve bol bol okuma anlamına da gelir. Aralık ayında heyecanla beklediğim bir faaliyetse bu ikisini kısa vadede buluşturan bir nitelik taşımaktadır:

Sayın Şant Manukyan‘ın geleneksel yıl sonu kitap hediyesi! 🔊 ⏱️ 📊

Aralık ayının ilk haftası gelen duyuruda belirtilen ürün artık ne ise onun yıl sonu kapanış fiyatını tahmin etmek ve 3 hafta boyunca sonucu beklemek kendi başına keyifli bir iştir. İlgili ürünün geçmiş fiyat verilerine bakarak geleceğe yönelik bir tahminde bulunursunuz. Tabi hiç uğraşmadan ya da işlem tecrübesine sahip olmadan öylesine bir değer sallamak da bazen kazanmak için yeterli olabilir. Şans ve mütevazi başarı hikâyeleri işte bu noktada birbirine kolayca karışabilir. Mesele kitap kazanmak değil, bir gerekçeye dayanan ve olabildiğince isabetli bir tahmin yapmaktır.


Bu yıl tahmin edilmesi gereken fiyat verisi; Nasdaq Bileşik Endeksi için 29 Aralık 2023 Cuma günü kapanış değerinin ne olacağı şeklindeyken yarışmaya katılım için süre sonu 6 Aralık Perşembe günü, Türkiye saatiyle 17.30 idi. İlgili tarihte gerçekleşecek fiyata en yakın tahmini yapmış olan katılımcı, Şant Bey’den bir kitap hediyesi kazanacaktır.

Tahmin yarışmasından bağımsız olarak kitap tavsiyeleri zaten değerlidir ve en kısa sürede alıp okuyacağım bu eser, Jeremy C. Miller’in Warren Buffett Kanunları adlı çalışmasıdır. Kronik Kitap tarafından, Ömer Şarlak çevirisiyle okurlara Türkçe olarak sunulan bu kitap bilgi dağarcığına katkı sağlayacaktır.

Bu sene okuduğum kitaplar arasında çok beğendiğim çalışmalardan birinin yazarı Şant Bey olduğu için bu vesileyle kendisinin Global Piyasalar adlı kitabını ben de en iyi ikinci tahmin sahibine hediye edeceğim.

Yıl sonu tahmin yarışmalarına hazırlık için henüz KPSS tarzı kitaplar yok ancak küresel piyasaların dünü ve bugününü anlamak belki yarına yönelik sağlam bir tahmin yapmanızı destekleyecektir. Kronik Kitap iyi ki Şant Bey’in düşüncelerini bizlerle paylaşmasına olanak sağlayan böylesi bir projeyi gerçekleştirmiş. Emeği geçenlere teşekkür ederim. 🙏🏻

Gelelim yarışmaya


NASDAQ Composite Index ya da TradingView’daki koduya IXIC için 29.12.2023 tarihinde kapanış fiyatı yanıt aradığımız soruydu.


Katılım ve ilginin yüksek olduğu yarışmaya, belirtilen süre sonrasında yapılan girişleri almadım. Dikkatimi çeken hatalı olabilecek girişleri bir basamak eksikliği ya da nokta/virgül kullanılmadığı için basamak fazlalığı gibi görünen tahminler için hesap sahiplerine uyarıda da bulundum. Ancak düzeltme gelmediği için uç değer şeklinde sınıflandırılan 5 tahmini değerlendirmeye almadım. Veri analiz sürecine yönelik bu açıklamalar bir yana kitap çekilişi ve kazananın belirlenmesinde son söz Sayın Manukyan’ındır. Bu çalışmada yer almayan bir sonuç oluşursa ve siz kazandığınızı iddia ediyorsanız, bir ekran görüntüsü ile durumu belirtirseniz sonuçları yayınlarken ben de verileri güncellerim. X algoritması ve veri girişi maalesef insan hatası faktörüne açık.

Gelelim analiz çıktılarına. Önceki senelerde ortalama 200 kişinin tahminleri ile oluşan havuz geçen sene elemeler sonrası 925 kişiyken bu sene 813 veriyle sonlandı. En yakın tahminde bulunarak kitapları kazanacak olanları şimdiden tebrik ederim. Katılımcıların uzmanlığı konusunda bir bilgim yok ve ne kadar uzman olsalar da piyasada fiyatların önceden kesin olarak bilinemeyeceğini baştan söylemekte fayda var. Yine de sonuçların istatistiksel olarak normal dağılım özellikleri gösterdiğini söyleyebilirim.

Özet istatistikler şöyledir: Dikkate alınan veriler bakımından, katılımcılar arasında beklenen en düşük kapanış fiyatı tahmini 10.800,00 dolarken en yüksek tahmin 19.000,00 dolar şeklindedir. Birer uç değer olan nitelendirebileceğimiz bu tahminleri yine de veri setinde bıraktım. Aşağıdaki grafikten de görülebileceği gibi 13.500 doların altındaki tahmin sayısı toplam 25 adettir. Benzer şekilde 16.500 doların üzerindeki tahmin sayısı da 24 adettir. 813 adet veri içerisinde bunları veri setinin anlamlılık düzeyini bozmayan, kabul edilebilir girişler olarak değerlendiriyorum.

Ortanca değer 14.521,32 dolar olarak hesaplanmıştır ve 14.647,26 dolar şeklindeki ortalamanın solunda yer almaktadır. Veri setinde en fazla tekrar eden tahmin değeri, 8 veri girişiyle $14.350,00’dir. Bunun dışında 14.000 civarında ve 14.444 gibi sayılar da ilgi noktalarıdır. 🙂


Bu veriler için 7 sınıf ile oluşturduğum Frekans Dağılım Tablosu ise yukarıdaki gibidir. Katılımcıların düşüncesini yansıtan frekans dağılım tablosuna göre yıl sonunda 14.000 ile 15.000 aralığında bir sonuç baskın görünüyor. Tüm verilerin ortalama etrafında hafif çarpık bir şekilde dağıldığı grafikten anlaşılmaktadır. Tahminlerin standart sapması 806,94 olarak hesaplanmıştır. Gözlemlerin yüzde 86,96 gibi önemli bir kısmı bir standart sapmalık aralıkta yer almaktadır. Ancak geçmiş yıllarda kazanan sonucun ortalamadan değil, uçlardan geldiğini de hemen hatırlatmakta fayda var.


Bunun ardından NASDAQ Composite Index (IXIC) için 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren günlük kapanışların yer aldığı bir grafik oluşturarak frekans dağılım tablosundaki verileri bununla birleştirdim. Yahoo Finance üzerinden çektiğim veriler yukarıdaki grafikte siyah çizgiyle gösterilmektedir. Dikey eksende ABD doları bazında kapanış fiyatları yer alırken yatay eksendeki tarihlerin son verisi boştur, çünkü 29 Aralık 2023 tarihi, bizden beklenen fiyat tahmini için ayrılmıştır. Bu tarih üzerinde bulunan kırmızı noktalarıysa katılımcıların fiyat tahminlerini yansıtacak şekilde grafiğe ekledim. Her ne kadar üç boyutlu derinlik katmak için çizdiğim kırmızı eğri beklenen etkiyi üretmese de bu, yukarıdaki frekans dağılım tablosunun bir ifadesidir.

Gerek şeffaflık gerekse de katılımcıların tahminlerinin çapa etkisine maruz kalmamak için kendi tahminimi analize başlamadan önce hazırlamakla birlikte sisteme süre bitiminden kısa bir zaman önce girdiğimi söylemeliyim. Benim tahminim 13.867,97 dolar şeklinde ve ortalamaya göre yaklaşık iki standart sapma aşağıdadır.

2022 yılını 10.466,48 dolar seviyesinden kapatan Nasdaq Endeksi, 2023 yılında, 5 Aralık tarihli kapanış verisi dikkate alınırsa yaklaşık yüzde 35’lik bir kazanç sunmuştur. Sürecin devamı ne olur kim kazanır bilemiyorum, ama geçen sene de iki standart sapma altta bir tahmin yapmış ve ufak bir farkla kaybetmiştim.

 
Herkese başarılar dilerim. 


Ergun UNUTMAZ, 07.12.2023


Önceki yıllara ait tahmin yarışmalarından bazıları şöyledir:

2020: BTCUSD Tahminleri
2021: ETHUSD Tahminleri
2022: Nasdaq Comp. Tahminleri


Yeni yılın muhtemelen ilk yazılarından biri olacak bu konuda ben de sizler gibi sonuçları sabırsızlıkla bekliyorum. Son kapanış verisini ve Şant Bey’in açıklayacağı kazananları bu sayfada ayrıca duyuracağım.


Daha önce okumamış olanlar için; tahmin konusundaki iki yazımı daha tekrar sunmak isterim. Bu yazılarda tahmin diye geçiştirdiğimiz süreçteki benzer kavramlar arasındaki farklardan, aslında çoğumuzun bir şekilde tahmin yaptığına; tahmin sürecinde kullanılan yöntemlerden, kitlesel verinin faydasına kadar çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz. Üçüncü sırada belirttiğim Şant Bey’in blog yazısını da kesinlikle okumanızı öneririm.

1) Neden Tahmin Yaparız
2) Nasıl Tahmin Yaparız 
3) Kitlelerin Bilgeliği vs Çılgınlığı


SONUÇLAR


Nasdaq Endeksinin 29 Aralık 2023 tarihli kapanışı 15.011,35 seviyesinde gerçekleşti. Heyecanlı geçen yarışmada sonuçlar da çok yakın bir rekabete sahne oldu. 15 bin yuvarlak bir rakam olduğu için bu tür bölgelerde yığılmalar olabiliyor, ancak küsurat farkla birinciliği yakalayan ve bir puanlık farkla ikinci olan her iki katılımcıyı da tebrik eder, ilgi gösteren, katılan herkese teşekkür ederim.

Şant Bey’in Global Piyasalar adlı nefis kitabını, ikinci en iyi tahmin sahibine gönderdim. Keyifli okumalar ve başarılar diliyorum.


Ergun UNUTMAZ, 04.01.2024….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *