Book Reviews,  Various

Your Money or Your Life

Vicki ROBIN
(and Joe DOMINGUEZ)

9 Steps to Transforming Your Relationship with Money
and Achieving Financial IndependenceOn my recent article, I have discussed the FIRE movement‘s framework and explained what it is and what is not. Although that article is in Turkish, you can read it with online translation apps or even switching your browser’s language settings. After a brief introduction of FIRE movement’s nature, I have mentioned a couple of books there, and Your Money or Your Life was one of them. Indeed it is probably one of the first books on the issue, which highlights the objectives and methodology in a decent way. As I didn’t write a book review for this work previously, today I will share my comments on this book and a supplementary excel file for your journey.


The first version of this book was written by Vicki Robin and Joe Dominguez in 1992, and this is a revised and updated version of it, which was published in 2018 by Penguin Books. As you read, you will realise that a quarter century didn’t actually change the core ideas of the book. On the contrary, supporters of the FIRE movement increased more and more in years and the need for financial intelligence and independence is accelerating everyday. Robin and Dominguez inspired many people with their work, and as it became a best seller, they held workshops, created an awareness, broadened the global network and attended various activities. Frugality, simple living, earning and saving, then investing what is saved to long-term treasury bonds were the striking features of their strategy.

Joe Dominguez never graduated from college, but with his sharp mind and systematic thinking he stumbled into a job in a Wall Street firm. After achieving instant success, he died of cancer in 1997. He was the originator of this nine-step program and his legacy kept intact in the book. When it comes to Vicki Robin, she is the extrovert, improvisational and let’s do it type person by the work. She explains in the introduction of this new edition, the many adjustments she made to the previous version to reflect today’s reality. There are new tools, and comments from the new generation’s point of view. As the investment strategy that served them well twenty-five years ago is no longer the one way street anymore, chapter 9 had the most update.

It is a three-hundred-page book on financial intelligence and each chapter focus on the specifics of nine-step program’s layers. The essential message of the book is to understand what is money and how much of our life energy are we trading for it in return. Transforming our relationship with money has some prerequisites and changing the habits take great endeavour and time. But this is a worthy cause to achieve financial independence.


FIRE stands for Financial Independence, Retire Early. We are all working hard to make a living and definitely we have our own desires, needs and expenditures that might relate to work, status or just as a habit. If we can’t discern the difference between needs and desires, if we can’t control our consumption patterns and if we don’t have a fortune to pay for those we would be just make a dying. When it comes to retiring early part, it is not a must. If you like your job, social interaction and feel fulfilled with what you are doing you don’t need to quit your job. But if you accumulate a big enough portfolio that generates a return to cover your yearly expenses than you don’t need to trade your limited life time at work at all. In this regard I found The Fulfillment Curve: Enough very impressive.


You will also find stories of people in the book, which you might motivating or as a diversion. If you don’t like sole theoretic narratives, these stories might do good; but if you would like to move systematically, others’ experience and problems would just seen as a hurdle on the way. Therefore I can’t say that it is written fluently, but it offers a choice. I can’t skip the parts and read it till the end, but it is up to you.

My second critic is on detail. Some exercises are tedious and just a time consuming, such as finding out how much money we earned in our life time. I understand the idea and difficulty for some people to realise how might this change the perspective, but the message is clear. In my opinion there is no need to run a twenty years of documents search or asking it to Social Security Administration.

My another concern is on the sustainability of the system. On paper it all looks good, but in real world many people barely make the ends meet and don’t have a room for savings or opportunity to increase their income. Although I appreciate the idea for The Crossover Point, in reality many people might not produce a similar chart. Therefore financial independence should be approached as a life style rather than a numerical value to attain and retire from your jobs.

NINE STEPS:

1) Making Peace with the Past
2) Being in the Present – Tracking Your Life Energy
3) Monthly Tabulation
4) Three Questions That Will Transform Your Life
5) Making Life Energy Visible
6) Valuing Your Life Energy – Minimising Spending
7) Valuing Your Life Energy – Maximising Income
8) Capital and the Crossover Point
9) Investing for Financial Independence

And here is my excel file for your journey to follow your expenses, sources of income, monthly investment income and the crossover point.


You can also check my other book reviews on our relationship with money.

M. HOUSEL: Same as Ever and
M. HOUSEL: The Psychology of Money
D. KAHNEMAN: Thinking, Fast and Slow and
D. KAHNEMAN: Noise

Eric JORGENSON: The Almanack of Naval RAVIKANT
James CLEAR: Atomic Habits
A. DAMODARAN: Narrative and Numbers

Ergun UNUTMAZ, 12.12.2023


Vicki ROBIN, Your Money or Your Life – Penguin Books, New York, NY, 2018.

TÜRKÇE TANITIM


Vicki ROBIN – Your Money or Your Life

İlk basımı 1992 yılında yapılmış olan ve yıllarca en çok satanlar listesinde yer alan bu kitabın Türkçe çevirisi yapıldı mı bilmiyorum, ancak “Ya Paran ya da Canın” şeklinde bir başlık aslında içeriğe ve özgün metne uygun bir kaşılıktır. “Finansal bağımsızlığı başarmak için parayla olan ilişkinizi değiştirecek dokuz adım”, aslında kitabın içindeki bölümleri ve çalışmanını mesajını net bir şekilde aktarmaktadır. Finansal Özgürlük teması daha önce de belirttiğim gibi 5000 yıllık bir tarihe kadar uzansa ve sorular aynı kalsa da kavramlara yüklenen anlam değişmektedir.

Üniversiteyi bitirmediği hâlde, keskin zekâsıyla Wall Street şirketlerinden birinde başarılı bir işi olan Joe Dominguez, Finansal Bağımsızlık için bu dokuz adımdan oluşan programı tasarlamış ve uygulamıştır. Vicki Robin’le birlikte yazdıkları kitap da ulaştığı başarıyla FIRE hareketinin ilk yazılı kaynakları arasında gösterilmektedir. Dominguez 1997 yılında kansere yenik düşse de aradan geçen çeyrek asırlık süre fikirleri yeniden basılan kitapta hâlâ yaşamaktadır.

Arada tekrar basımlar yapılmış olsa da Vicki Robin özgün kitabı değişen koşullara göre 2018 yılında yeni baskı olarak hazırlamıştır. Bu anlamda hem genişleyen ilgi hem de yeni hikâyeler metne eklenirken 25 yıl önce başarı getiren ABD devlet tahvillerine uzun vadeli yatırım stratejisi de sorgulanmıştır. Enflasyon sonrası yüksek oranlardan garanti altına alınan 20 yıllık yüksek getiri faiz oranları düştüğünde müthiş bir katkı sağlamış olsa da bugün için aynı şeyi söylemek zordur.

Kitabın dili tecrübelerini paylaşan katılımcıların hikâyeleri nedeniyle yer yer akıcılığı bozsa da bu tür motivasyona ya da örneklere ihtiyaç duyanlar için faydalı olabilir. Bu dünyadaki sınırlı vaktimiz ve para için çalışırken vazgeçtiğimiz hayat ve bunun geri döndürülemez olması “yeterli” kavramını ve finansal özgürlüğe bakışınızı ciddi şekilde etkileyebilir.

FIRE nedir, nasıl başarılır başlıklı yazımda bahsettiğim çerçeve burada da benzer ama daha uzun bir yoldan anlatılıyor. O çalışmada yıllık olarak takip edebileceğiniz Bütçe Yönetimi ve Portföy Yönetimi sayfalarıyla Finansal Bağımsızlığa kendi verilerinizle ne zaman kavuşabileceğinizi gösteren hesaplama tabloları eklemiştim. Enflasyon, vergi ve masraflar olmadığında; giderler sabit ve yüksek bir tasarruf oranıyla bile bu hedefin (eğer önceden gelen bir birikiminiz yoksa) ne kadar zor olduğunu göstermeye çalışmıştım. Dolayısıyla kısa yoldan zenginlik hayalleri satanlara lütfen zor kazanılmış paranızı kaptırmayınız. Ancak Finansal Okuryazarlık, Finansal Bağımsızlık, Erken Emeklilik ve Finansal Özgürlük için bu yolun önemli ve yürümeye değer olduğunu da aklınızda tutunuz.

Photo by Jens LelieDiğer kitap önerileri için yukarıdaki bağlantıları, bu kitaba özgü olarak hazırladığım gelir, gider, yatırım ve kesişim noktası hesabı için de aşağıdaki bağlantıdan excel dosyasını indirebilirsiniz. Şimdilik sadece İngilizce ancak ilerde Türkçe bir versiyonunu da paylaşabilirim.

Geleceğinizi için iki yol var ve hangisini seçeceğiniz size kalmış.

İkisinde de başarılar dilerim.

FIRE Excel Dosyası: Tablolar ve Hesaplamalar

Ergun UNUTMAZ, 12.12.2023

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *